Evde Bakım Hizmetinden Nasıl Yararlanabilirim?

Birçok aile bireyi evde bakım parası nasıl alınır, başvuru şartları neler en önemlisi de evde bakım hizmetinden nasıl yararlanabilirim sorusuna yanıt aramaktadır. Biraz araştırma yaptığınızda şartların ağır olmadığını aksine çok kolay bir şekilde ilerleme yaparak, kısa sürede evde bakım parası alabileceğinizi belirtelim.

Evde bakım hizmeti diğer adı ile evde bakım maaşı alma şartlarını yerine getiren her birey, bakıcı parası almaktadır devlet tarafından. 2020 yılı dahilinde evde bakım maaşı tutarı 1460 TL’dir. Bu parayı almak için belirlenen kriterlere uymanız zorunludur.

Evde bakım maaşı almanın şartları 2020

Şartların neler olduğuna geçmeden önce en çok bilmeniz gereken detaylardan biri asgari ücret oranının altında kalmanız gerekiyor bir de bakımını yaptığınız kişinin sizin ile yakın akraba olması esas alınıyor.

  • % 50 ve üstü, ağır özürlü ibareli engelli sağlık kurulu raporunun olması gerekmektedir. Sizin raporda oran uygun olmalı ama bu yetmemektedir tek başına. Raporun ağır özürlü kısmı “evet” olarak işaretli olması lazım ki evde bakım maaşı alınabilsin. Yani kısaca ağır özürlü raporun bulunması şart.
  • Ailede yaşayan yani hanede kişi başına düşen aylık gelir 1403 TL altında olmalı. Bu oran 2017 yılı baz alınmıştır.
  • Bakıma muhtaç olmalı yani; Engelli bakıma muhtaçlık kriterleri dediğimiz kriterleri sağlamalıdır. Yukarıda saydığım 3 şartın birinde bile uygun değilseniz evde bakım aylığı ne yazık ki sizlere bağlanmıyor. Evde bakım maaşı için bu 3 şarta da uygun olmanız gerekmektedir. Bunun yanında Eğer ağır özürlü ibareli engeli sağlık kurulu raporunuz varsa aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gidip evde bakım aylığı için başvurunuzu yaparak, duruma bakabilirsiniz.

Evde bakım maaşları her ay düzenli olarak banka hesabına veya PTT hesabınıza yatırılmaktadır.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın