Evde Bakım Maaşı Alanlara 1.000 TL Destek Parası

Yeni yılda evde bakım maaşı alanlara destek parası tam 1000 TL olacak. Üstelik torba yasada bir takım ayrıcalıkların da olması beklenmekte.

Bildiğiniz gibi bakıcı olarak adlandırılan hasta yakınlarına ödenen maaş desteğine, devlet bir kez daha ekonomik açıdan destek verecek. Evde bakım maaşı alanlara, hükumet tarafından tam 1.000 TL tutarında destek verileceği belirtildi.

Bakım Parası Alanlara 1000 TL

Okuyun ⇒ Engelli Maaşı Sorgulama

  • Evde Bakım Maaşı Ne Kadar ?

2020 yılını baz aldığımızda maaşların iki farklı tutarda ödendiği görülmüştür. Bunu açtığımızda ilgili tutarlar şu şekilde idi ;

– 2020 yılı ilk altı ayı için; 1420 TL
– 2020 yılı ikinci altı ayı için: 1460 TL

Yapılacak olan 2021 zamlarına istinaden %8 lik bir artış söz konusu olacak. Yeni zamlı evde bakım maaşları artık şu şekilde olacak.

– 2021 yılı için ilk altı ay için: 1542 tl
– 2021 yılı ikinci altı ayı için: 1605 tl olabilir.

Yukarıdaki rakamlar 2021 yılında olması beklenen tahminlerdir.

Yılın 2 farklı dönemi için yukarıdaki tutarların oluşması, evde bakım maaşı alanları bir kez daha sevindirmiştir. Her ne kadar ilgili şartların ağır olması, aile fertlerinin çaresizliğine bir nebze olsa da yardımcı olacaktır. Ülkemizde 520 bin sayıda evde bakım maaşı alan bireylerin olduğunu belirtelim. 2016 yılı sonuna kadar ödenen toplam tutarın ise 4 milyar TL üzerinde olduğu belirtiliyor.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları 2021

Asgari ödeme tutarının baz alındığını ve 2021 sonrasında bu ücretin de değişeceğini belirtelim. Birçok engelli ve yaşlı yakınının habersiz olduğu evde bakım aylığından faydalanmak için bazı şartlar gerekiyor. Engelli ve yaşlı aylığından faydalanmak için %50 engelli raporu olması gerekiyor. Raporda yer alan ağır engelli kısmının da işaretli olması gerekiyor.

2021 yılı hanede kişi başına düşen gelir 1.705 TL olmuştur. Bu tutarın üzerinde bir maddi paranın eve girmemesi gerekiyor ki, evde bakım parası alabilsin.

Bakım parası alma şartları sanıldığı kadar zor değildir. Ancak rapor sürelerine dikkat etmeyenlerin maaşları maaş öncesinden kesiliyor. Bu nedenle ağır engellidir raporunun uzatılmasını unutmamak gerekmektedir.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın