Modern technology gives us many things.

Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Evde bakım maaşı almak için devletin belirlediği şartları taşımanız gerekiyor sonrasında evde bakım maaşı için nereye başvuru yapılır sorusuna yanıt olarak aşağıdaki bilgiler sizlere yardımcı olacaktır. Söz konusu başvuruların bu devlet kurumu tarafından alındığını belirtelim. Yukarıda yazdığımız gibi esas olan şartların sağlanması olup, son aşamada evrakları nereye teslim etme konusunda çok zor bir durum kalmayacaktır. Özellikle özürlü/engel olma yüzdeliği esas alınan ilk kriterlerden bir tanesidir.

Bakım Maaşı Alma Şartları 2020

Öncelikle bu şartlara dikkat etmeniz gerekiyor ;

  • 16.12.2010 tarihli ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan açıklamalara göre Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.
  • 30.07.2006 tarihli ve 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.
  • Her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlar esas olup, bakımını yaptığınız kişi ile akraba olmanız zorunludur. Bir kişi evde bakım maaşı adı altında 2 kişiden de maaş alabilir. Yani toplamda 2 maaş alabilirsiniz. İki kişinin de yine akrabanız olması gerekiyor.

Bakım Maaşı Başvuruları Nereye Yapılır?

Burada bilmeniz gereken başvuruların tamamına bakan kurumun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri olmasıdır. Bağlı bulunduğunuz ilin il müdürlüğüne giderek konu hakkında bilgi alabilir veya başvuru evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Gitmeden önce resmi evrakların nelerin olduğunu iletişim kanallarından öğrenmek mümkün! Bunun için

http://batman.aile.gov.tr/ şeklinde adresleri bulunuyor siz diyelim ki Diyarbakır aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne gitmek isterseniz adres çubuğuna http://diyarbakir.aile.gov.tr/ yazmanız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından başvuru yoğunluğuna göre maaş bağlanması için şartların tam olarak yerinde olması zorunludur. Sonraki aşamada görevliler kontrol ederek, maaş bağlanması için onay aşamasına sunar. Ortalama olarak 30 gün içinde evde bakım maaşı bağlanmış olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku