Evde Bakım Parası Alanlara Bayram İkramiyesi Verilecek Mi?

Evde bakım parası alanlara bayram ikramiyesi haberi son günlerde aranılanlar arasında olup, konu hakkında bakanlığın resmi açıklama yapması bekleniyor. Önceki konularımızda torba yasa ile beraber bir çok emekli, yetim aylığı ve dul maaşı alanlara verilen bayram ikramiyesi, evde bakım parası alanlara verilecek haberi idi. Ancak şimdiye kadar bakanlıktan olumlu seslerin gelmesi, beklentilerin olumlu olacağını belirtmekte bizlere.

Engellilere Bayram İkramiyesi Son Dakika

Şu günlerde TBMM vekilleri yoğun mesai harcamakta. Zira asgari ücret ve memur maaşlarının ne kadar artacağı yönünde zam oranını belirlemek için görüşmeler son hızla sürmektedir. Bu görüşmeler arasında engellileri yakından ilgilendiren haberlerde gelmektedir. Bunlardan biri de engellilere bayram ikramiyesi olup olmayacağı. Tüm millet tek vücut olmuşçasına, bayram ikramiyesinin engellileri de kapsayıp kapsamayacağını öğrenmek istemekte. Evde bakım parası nasıl alınır, şartları neler, 2022 maaşları ne kadar olacak? Söz konusu bayram ikramiyesi 7 den 70 e herkesin dilinden düşmemekte. Öte yandan meclisin gündeminde olan torba yasadan bu ikramiye haberinin çıkacağı konuşuluyor!

evde bakım parası ikramiye
bakım parası alanlara ikramiye

2022 evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı, sorusuna net yanıtın TBMM tarafından çıkarılacak olan torba yasada netliğe kavuşması beklenmektedir. Bildiğiniz gibi her bayram öncesinde bu gibi konular gündeme gelmektedir. Zira bayram ikramiyeleri, birçok emekli memuru kapsadığı için engelliler ve evde bakım parası alanlar da acaba bizlere verilecek mi, diye düşünmekteler.

Bakıcılara Bayram İkramiyesi

Bildiğiniz gibi hastaya yaşlıya veya engelli bireylere bakanlara belirli bir para ödenmekte ve bu paranın adı da evde bakım parası olarak adlandırılmakta. Her ay düzenli olarak banka hesaplarına geçen 1798 TL, tutarını alan bakıcılar, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin kendilerini de kapsamaya dahil etmelerini talep etmişlerdir. Her ne kadar ekibimiz konu üzerinde bir kaç kez bakanlık ile temas kursa da, ne yazık ki beklentilerin boşa gittiğini görmüş bulunuyoruz. Bu nedenle evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesinin bu yıl için ödenmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Kurban bayramı dahilinde evde bakım parası alanlara bayram ikramiyesi ödenmeyeceği belirten bakanlık, söz konusu bireylerin kötü düşünmemelerini ve önümüzdeki süreçlerde konu hakkında yeni bir torba yasada kesinlikle söz konusu olabileceğinin de altı çizilmiştir. Öte yandan cumhurbaşkanı kararnamelerinde evde bakım parası haberlerinin bugünlerde çıkması beklenmekte olup, sevindirici haberin her an gelebileceğinin de altını çizelim.

Ramazan bayramında beklenti kuran bakıcılar, kurban bayramında bayram ikramiyesinin kendilerine de gelmesini düşünseler de bakanlık tavrını kesin olarak koyduğunu belirtelim. Ancak söz konusunda Aile ve sosyal politikalar bakanlığı konu hakkında ağırlığını koyarak, en kısa sürede bayram ikramiyesinden 530000 bakım parası alan vatandaşların da yararlanacağını ancak yeni bir torba yasanın meclise gelmesi gerektiği bilgisini vermiştir.

Evde Bakım Parası Alanlara Bayram İkramiyesi Gelebilir!

İlgili sürece bakıldığında 2022 yılı dahilinde bayram ikramiyesinin şuan için ödenebileceği bilgisi gelmekte. Ancak bakanlık çalışmalarında 2022 yılı ilk bayramında bakıcıların da bayram ikramiyesi alma ihtimalinin yüksek olduğu gelen bilgiler arasında. Ayrıca bakıcıların korku ile yaklaştıkları bayram ikramiyesi alma durumunda maaşlarının kesilip kesilmeyeceği sorusuna da bakanlık yanıt vererek, bu ikramiyenin kesinlikle ilgili evde bakım parası alma şartlarını değiştirmediği ve bakıcıların, bu konu hakkında telaşa düşmemelerini belirtmiştir.

Her yıl olduğu gibi bu yılda evde bakım parası alanlara bayram ikramiyesi haberi her an gelebilir. Bunun için gerek sosyal medya gerekse de basını anlık takip etmenizde fayda var. Bayram ikramiyesi 2022 yılında 1500 TL ye kadar çıkması bekleniyor. Çoğu emekliler bu ikramiyenin yılda 2 kez verilmesinden oldukça memnun. Gerek bankalar arası rekabet gerekse de bir takım emekli promosyonu adı altında verilen kampanyalar ile emekliler her yıl binlerce lira kazanabiliyor.

Yeni gelecek torba yasa ile beraber evde bakım parası alan bireylere ek ayrıcalıklarında gelmesi söz konusu. Bunlardan en önemlisi de bu bireylerin eş zamanlı olarak çocuk bakıcısı da olmaları karşılığında maaşlarında bir nebze artışa vesile olabileceği de gündemde. 2022 evde bakım parası net tutarı bugünlerde belli olacak olup, güncel miktarı anlık hızlarda sizler ile paylaşacağız. Bayram ikramiyesi talep eden bakıcıların büyük çoğunluğu, ilgili torba yasanın bir an önce meclise gelmesini bekliyor.

5/5 - (1 Kişi Değerlendirdi!)
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın