Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar (Helal Kredi Verenler)

Helal kredi olarak adlandırılan faizsiz konut kredisi veren banklar ile çalışmak mümkün. Kredinin faizinden dolayı kredi çekmek istemeyenlere, bankalar ve banka dışı kurumlar helal kredi verebiliyor. Helal kredi verenlerin en çok merak edilenleri arasında faizsiz konut kredisi veren bankalar şeklinde. Bu nedenle sizlere uygun faizli konut kredisi hangi bankalarda ve helal kavramını detaylıca yazacağız.

Faizsiz Konut Kredisi

Bizlere gelen en çok sorulardan bir tanesidir faizsiz kredi. Zira faizi almadan kredi veren bankaların olmadığını söyleyebiliriz. Yani bir banka sizlere kredi veriyor ise kendi karına kar katmadığı sürece kesinlikle faizsiz kredi vermez. Bu yüzden 0 faizli kredi aramak oldukça mantıksız olacaktır bankalardan. Ancak devlet destekli faizsiz kredi almak mümkün! Yani devlet belirli şartları taşıyan bireylere faizsiz kredi veriyor. En basit örnek kosgeb aracılığı ile dağıtılan esnaf kredileri diyebiliriz. Geçen yıldan itibaren her esnafa faizsiz 50 bin TL ve 100 bin TL kredi onayı verilmiş ve bu kredileri bankalar aracılığı ile çekmiştiniz. Devlet burada bankaların alacağı faizi kendisi karşıladı. Anlayacağınız bankalar yine faizli kredi vermiş oldu ancak bu kez faizi kendi cebinden ödedi.

Kosgeb sayesinde faizsiz kredilerden yararlanan bireyler bu sayede hem ödemelerde hem de ihtiyacı olan nakit parayı aldıkları için sıkıntısız bir kaç yıl geçirecekler. Aynı durum konut ve taşıt kredilerinde beklenilmekte olup, kosgeb’in bu yıl buna da adım atması bekleniyor.

Helal Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Bankalar ile tüketiciler sürekli etkileşim halinde bu nedenle bireyler, bankalara faiz ödememek ve İslami yönergelere göre ev sahibi olmak isteyebilir. Ancak faiz ödememek için nasıl bir durum ile karşılaşacaklarını bilmezler. Katılım bankalarına ülkemizde yoğun bir ilgi olduğu belli olmakla beraber, katılım bankaları tüketicilere faiz işine sokmadan nakit ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bunlardan biri de konut kredileri olarak anılan katılım konut kredisi başvuruları.

Katılım bankaları genelde kar paylarına göre tüketicilerin başvurdukları konut ve taşıt kredilerini tahsis eder. Faizsiz kredi verdikleri için, katılım bankaları müşterilerin talepleri doğrultusunda bunları vadeye yani taksite böler. Bu sayede alınan kredi tutarının geri ödemelerinde, tüketiciler sıkıntıya düşmeden krediyi kapatırlar. Bildiğiniz gibi ülkemizde aktif olarak bankaları kategorilere ayırdığımızda devlet ve kamu bankaları olarak ayırabiliriz. Katılım bankaların verdikleri bu kar payı nedeni ile sizlere sunulan krediler genelde caiz oluyor. Caiz olan kredilerden dolayı, tüketiciler katılım bankalarından konut kredisi başvurusu yapabilirler. Yukarıda bahsettiğimiz neden (kar payından sizlere nakit para vermesi) ile beraber helal konut kredisi veren bankaların var olduğunu diyebiliriz.

Nihat hatipoğlunun bu videosunda bu konu hakkında özel bir video yayınlamıştır. Dilerseniz aşağıdaki videoyu izleyerek de bilgi almak mümkün.

Helal Kredi Veren Katılım Bankaları Hangileri?

Eğer ki sizlerde katılım bankalarından kredi almak için kararınız olumlu yönde ise katılım bankaları üzerinden kredi başvuru yapabilirsiniz. Bunun için katılım bankası internet bankacılığı, atmler veya internet üzerinden başvurular alınıyor. Ülkemizde 5 adet katılım bankası hizmeti bulunuyor. Bunlar Vakıf katılım bankası, Ziraat katılım bankası, Albaraka katılım bankası, Türkiye finans ve Kuveyt türk katılım bankasıdır. Sıfır faizli helal kredi veren bankaları listeleme yaparsak;

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Garanti Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı)
  • Halk Bankası (KOBİ’lere özel faizsiz kredi imkanı)
  • Denizbank (Otomatik ödeme talimatı verene 1000 TL faizsiz finansman )

Katılım bankalarından alacağınız konut kredisi faiz oranları ile diğer bankalardaki oranlar hemen hemen aynıdır. Vade seçenekleri ve faiz oranları dahilinde uygun bir konut kredisi bulmak çok kolay.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın