Modern technology gives us many things.

Faktöring Nedir? Faiz Oranları Kaç?

Faktöring ne anlama geliyor, faktöring faiz oranları ve kesintileri ne kadar?

Özellikle çek kırdırma aşamasında faktöring firmaları bireylerin ve şirketlerin yardımına koşmakta! Bireyler ise faktöring nedir 2020 faktöring faiz oranları kaç şeklinde arama yapmakta. Bu sayede mevcut çeklerini bozdurabilir ve nakit para sıkışıklığını giderebilir. İki taraflı olumlu sonuç şeklinde tabir edilen çek kırdırma işlemlerini güvenilir faktöring firmalarından yapabilirsiniz.

Faktöring Faiz Oranları 2020

Halk arasında sıklıkla duyduğumuz ancak pek çoğumuzun tam olarak anlamını bilmediği bir kelime olan Faktoring kelimesinin ilk önce ne olduğundan biraz bahsedelim. Faktöring, çek ve senet kırdırma olarak bilinmektedir. Uzun vadeli olan alacaklarınızı faktöring firmasına devrederek hızlı şekilde sıcak paraya kavuşmayı sağlayan, ticari işletmelere büyük kolaylık sağlayan firmalardır. İşletmenin var olabilmesi için uzun vadeli olan alacaklarını faktöring firmasına devreder, bunun sonucunda faktöring firmasının talep ettiği faiz miktarını da düştükten sonra kalan miktar hak sahibine ödenir. Böylece işletmeler uzun vadeli olan alacaklarını kırdırmış olur. Çek ve senet kırdırma işlemlerinin en önemli konularından birisi, alacak vadesi ne kadar kısa olursa, kişiye masrafı o kadar da az olmaktadır. Yani 1 yıl sonrasına vadeli olan bir çek için ödenecek faiz oranı daha fazla iken, 2 ay vadeli olan çeki kırdırırken ödenecek faiz miktarı çok daha az olacaktır.

Faktöring firmalarıyla çalışmanın diğer dezavantajlarından birisi de, fazla faktöring firması kullanmak bankalar nezdinde kredibilitenizi olumsuz etkiler. Nakit para döndüremediğiniz imajı bankada oluşur bu da işletmeyi olumsuz etkileyebilir. Eğer ki faktöring firması ile çek ve senet kırdırdığınızda alacaklı olduğunuz firma borcunu ödemediği taktirde, sorumluluk size aittir, faktöring firmasına siz ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu gibi önemli konulara faktöring firması ile çalışmadan önce dikkat edilmesi gerekmektedir.

Faktoring Çek Kırma

Faktöring firmalarında faiz oranları çekin ve senedin vadesine göre tamamen değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak %1 ya da %1,5 gibi değerler olduğu faktöring faiz oranları için doğrudur. Faktöring firmalarının faiz oranları bankalar gibi kesin değildir, bu yüzden miktara, vadeye tahsil türüne göre işlemler değişmektedir. Bu yüzden kesin ve net bir faiz oranı söylemek yanlış olacaktır.

Çek kırdırma veya senet bozdurma aşamasında yapılması gerekenlere bakmak istersek; faturalı iş alanlar ile irtibat kurmanızda fayda var. Çeki teslim etmeden önce bütçenin yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. En önemlisi de KDV kesintisi uygulayan firmalara daha fazla güvenmelisiniz. Zira kdv demek devlet ile resmi işlem yaptığını gösterse de, kesilen faturada firma adı ile gittiğiniz firmanın adlarının eş olmasına dikkat etmelisiniz.

Güvenilir Faktöring Firmaları! Faktöring firmaları ile çalışırken, faturalı hizmet veren firmalar ile çalışmaya özen gösteriniz.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku