Findeks Kredi Notu Yükseltme 2021

Kredi onayı alma aşamasındaki en önemli etken bireylerin kredi notudur diyebiliriz. 2021 yılı findeks kredi notu yükseltme aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini başlıklar altında sıralamak istedik. Bu sayede bankalardan kredi çekerken ne tür yol izleyeceğinizi de buradan öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu

Son zamanlarda reklam ve finans haberlerinde adını çok fazla durmuş olsak da bir çoğumuz hala findeks ve kredi notu nun ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını bilmiyoruz. Sayın İlber Ortaylı nın esprili bir dille öğrencilere kredi notunun kaç olduğunu sorması da iyiden iyiye merak uyandırmış ve bunun neden önemli olduğu düşüncesini ortaya koymuştur. Asıl ve bilinen adı Kredi notu olsa da kredi puanı ve kredi skoru olarak da anılır zaman zaman. Peki findeks kredi notu nedir ne işe yarar sorusuna yanıt vermek gerekir ise ilk olarak kredi notu nedir sorusundan başlayalım.

Referans notu da diyebileceğimiz kredi notu, bankaların kredi onayı vermeden önce kredi almak isteyen kişilerin daha önceki banka işlemlerinden elde ettikleri puanı ifade eden bir değerdir. Findeks kredi notunun yüksek olması hem kredi alınmasını kolaylaştırabilir hem de kredi ödemelerinin uygun faiz oranları ile yapılmasına olanak sağlayabilir.

Kredi Notu Nasıl Artar?

Kredi notunuzun kaydını tutan KKB Kredi Kayıt Bürosu adlı bir kurum vardır. Bu kurum bankalarla olan tüm işlemlerinizi ilk günden itibaren olan kaydını tutar. Gerek kredi gerek kredi kartı ödemeleriniz olsun tüm bankacılık işlemlerinizin kaydını tutar.

Herkesin bildiği bir şey vardır ki bankalar herkese kredi kartı vermez. Öncelikli olarak kişinin kredi notuna bakar. Bu notun değerini de bankacılık işlemleri belirler. Daha önce kredi çekildi mi, ödemeler ne kadar düzenliydi, kredi kartı kullanımı oldu mu, geri ödemeler düzenli olarak yapıldı mı? gibi soruların cevabı kredi notunuzun karşılığıdır. Kredi notunuzu bakarak tüm bu bilgilere ulaşabilirler.

Daha anlaşılır olması için birbirinden farklı iki durumun örneğini verelim dilerseniz.

  • Murat Bey kredi çekmek için X bir bankaya başvuru da bulunmuştur. Bankadan kısa sürede olumlu olarak yanıt almıştır. Çünkü banka Murat Bey in kredi notuna bakmış ve kredi notunun 1900 olduğunu görmüştür. Bu değer onun bankalarla olan geçmiş çalışmalarının olumlu olduğunu kredi ve kredi kartı kullanımlarında düzenli olarak ödeme yaptığını ortaya koymuştur. Murat Bey bankasından dilediği kredi kartı ve kredi oranına sahip olma konusunda olumlu bir sicile sahiptir.
  • Mehtap Hanım kredi çekmek için X bir bankaya başvuru yapar. Yapılan incelemeler sonucu kredi notunun 700 olduğu ortaya çıkar ve kredi talebi reddedilir. Çünkü kredi puanı oldukça düşüktür bu da bankalarla olan daha önceki işlemlerinin olumsuz olduğunu kredi ve kredi kartı ödemelerini gecikmeli olarak yapıldığının bir göstergesidir. Kredi puanı 1-1800 arası kredi notunun çok az olduğu bilinir.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

1 en düşük kötü – 1800 iyi – 1900 ve üzeri çok iyi bu değerlere göre kredi notunuzun hangi duruma karşılık gerdiğini görebilirsiniz. Findeks KKB Kredi Kayıt Bürosunun yeniliklerinin sonucu ortaya konmuş yeni ismidir.

Findeks sayesinde reklamlardan da izlediğiniz üzere kredi notunuzu sorgulayabilir kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Daha önceleri kkb.com dan verilen kredi notu öğrenme hizmeti artık yeni adı ile findeks.com üzerinde verilmektedir.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın