Findeks Kredi Notu Ne Zaman Nasıl Güncellenir 2022

Findeks kredi notu bankaların müşterilerin kredi onayı almalarında büyük öneme sahiptir. Kredi notu ne zaman nasıl güncellenir 2022 yılında merak edilenler arasında. Banka kredisi almada özellikle kredi kartı çıkarırken, findeks kredi notu büyük öneme sahiptir. Kredi notu ne zaman güncellenir en fazla merak edilenler arasında zira bireyler, güncelleme olmadığı zaman kendi kişisel notu üzerinden olumlu yanıt almayabilir. Öncelikle findeks müşteri hizmetleri numarası 444 4 552 olduğunu belirtelim. Vatandaşlar ise findeks nedir, findeks notu ne anlama gelir şeklinde arayış içinde olabilir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama 2022

2022 yılı ile birlikte kredi notlarımız da güncellendi. Kredi kullanmak istediğimizde, kredi kartı almak istediğimizde ya da kredili mevduat hesabı açtırmak istediğimizde bankalar önce Findeks Kredi Notu‘muza bakıyorlar bildiğiniz gibi.. Peki 2022 başlangıcında güncellenen yeni kredi notu seviyemiz ne? Findeks kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemleri için resmi findeks sitesine giriş yapmanız ve üyelik açtırmanız gerekmektedir. İlk üyelik aşamasında güncel kredi notunuzu ücretsizce öğrenmek mümkün olup, bir sonraki kredi notu işlemleri için ücret talep edilmektedir. Dileyenler güncel kredi notu bankaların mobil ve internet bankacılığı üzerinden de ücret ödeyerek öğrenebilir.

Findeks Kredi Notu bilindiği üzere kredi ve kredi kartı ödemelerinizi ne kadar düzenli yaptığınıza bağlı olarak sürekli olarak güncelleniyor. Her ay vaktinde ödediğiniz kredi kartı borçlarınız kredi notunun yükselmesini sağladığı şeklinde ödemelerin gecikmeleri de kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Yine aynı şekilde kredi ödemelerindeki özen de kredi notunuzu etkileyen sebepler arasında yer verilmiştir. Daha önce kullanmış olduğunuz İhtiyaç Kredisi / Tüketici Kredisi, Konut Kredisi ya da Taşıt Kredisi taksitlerinizi tam da vaktinde ödemiş olmanız kredi notlarının hızla yükselmesine neden olacaktır.

Findeks notu ne sıklıkla güncellenir? Araştırıldığında bankalardan alınan krediler ve kredi kartı borç ödemelerinin yapılması sonrasında her ay olmak üzere BBDK tarafından rapor talep edilir. Bankalar genelde bu rapor zamanlarına pek uymayarak, bir kaç ay sonra müşterilerin mevcut risk raporunu göndermektedir. Bu nedenle findeks notu ortalama olarak 3 ayda bir güncellenir.

Findeks Kredi Notu Raporu Nasıl Alınır?

Bildiğiniz gibi findeks notu tüm bankalardan belirli ücretler dahilinde alınabilir. Dilerseniz findeks.com.tr aracılığı ile de kendi kişisel kredi notuna bakıp, skoruna ulaşmak mümkündür. Findeks Kredi Notu‘nuza tesir eden bir diğer kredi ürünü de Kredili Mevduat Hesabı’dır. Kredili Mevduat Hesabı kullanan bireyler yahut tüzel kişilikler (şu demek oluyor ki iş yeri sahipleri ve şirketler) de kullanmakta oldukları Kredili Mevduat Hesapları’na eksi bakiye de oldukları durumlarda vaktinde ödeme yapmalılar.

Findeks risk raporu bir tek kişiler/şahıslar için değil, şirketler/tüzel kişiler için de oluşturulmaktadır. Tüzel fert ve şirketler ayrıca daha önce yazmış oldukları çekleri, borçlanmak için vermiş oldukları borç bonolarını (borç senedi) süresinde ödemeliler.

Kredi çekmek findeks notunu düşürür mü? Şeklinde ön yargılı davranabilir vatandaşlar. Ancak her kredi çektiğinizde ortalama 2 ay içinde mevcut findeks notunuz düşecektir. Nedeni de risk alarak bir borç altına girmiş olmanızdır. Bu findeks notunun düşürülmesinin nedeni bankalara haber vermek olup, mevcut durumun tespitinin amaçlanmasıdır.

Kredi notu sorgulama 2022

Tüm bu detayları deklare ettikten sonra bu yıl yeniden güncellenen kredi notunuzu Akbank Direkt aracılığı ile sadece saniyeler içerisinde öğrenebilir, güncel kredi notu seviyenize bakılırsa bankacılık işlemlerinizi şekillendirebilirsiniz. Güncel Kredi Notu Sorgulaması yaptığınızda kredi notunuz 1-699 puan arasında yer alıyorsa en riskli grupta yer alıyorsunuz anlamına gelir.

Bireylerin kendi kredi notu öğrenme işlemleri için ya findeks.com’dan ya da kullanmış olduğu banka üzerinden ücret vererek anında bu not ortalamasına ulaşabilir. Anlık findeks raporu alınarak bu durumda kredi alıp almayacağına kendinizde karar verebilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken en önemli husus; findeks notu yeterli olmayanlardan bankalar ipotek karşılığında da kredi verebileceğidir. Findeks kredi notu yükseltme yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

1200 puana kredi çıkar mı? Kredi notu, bankaların vatandaşların nakit ihtiyaçlarını çözmek için esas aldığı tek etkendir. Genel ortalamanın altında kalan kredi notu başvurularında genelde bankalar onay vermemektedir. Hali ile 1200 puana kredi çıkma ihtimali yüksektir. Bu kredi notuna göre kredi veren bankalar arasında akbank, TEB, yapıkredi, garanti ön sıralarda diyebiliriz.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankaların geneli 1400 – 1900 kredi notuna sahip olanlara ön onaysız kredi verebilir. Ön onaylı kredi işlemlerinde ise bu kredi notu 900 puana kadar düşebiliyor. Tabi bunun için bankalar şahıslardan bir takım resmi evrak talep edebilir.

Kredi Notu 1100 Olan Kredi Çekebilir Mi?

Bankaların çoğu kredi faiz oranlarının artması nedeni ile çoğu kredi başvurularını ön onaysız olarak onaylamaktadır. Düşük kredi notu olanlardan ise bir takım belge talep eder. Kredi notu 1100 olan kredi çekme ihtimali yüksektir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın