Fındık Destekleme Ödemeleri 2021 (ÖDEME ZAMANI GELDİ)

Ülkemizde tarımsal destek programlarından biri de fındık destekleme olup, 2021 alan bazlı fındık destekleme ödemeleri hızla verilmeye başlıyor. Üstelik sadece fındıkla sınırlı olmayıp, mazot ve gübre desteği ile de devam etmekte! Fındık Karadeniz bölgesi açısından en önemli tarımsal ürünlerden bir tanesidir diyebiliriz. Sadece ülkemiz için değil, ihracat ürünleri arasında fazlası ile adından söz ettirmekte. Rusya dahil bir çok ülkeye fındık ihracatı yapılmakla beraber bölge halkı için gelir kaynakları arasında liderler arasında gösterilmekte.

Fındık Destekleme 2021

Karadeniz bölgesinde yaşayan üreticileri fazlasıyla ilgilendiren alan bazlı fındık destekleme ödemelerini 2021 yılında da sürdürüleceği belirtildi. Devlet tarafından hayvancılık ve tarımsal desteklere en olarak geçtiğimiz yıllarda ödenmeye başlanmış olan alan bazlı fındık destekleri 2021 yılı için de sürdürülecek. Ekonomik açıdan üreticilerin dara düşmemesi açısından devlet destekleri konusunda destekleme ödemelerinin büyük öneme sahip olduğunun altını çizelim. Günümüz şartlarında insan kaynaklarına bakıldığında insan gücünün yerini makineli tarıma bıraktığını da belirtelim. Bu nedenle yapılan masrafların hasat zamanı ürünlerden karşılanması beklenir. Buna da devletin vereceği destekler de katıldığında üreticileri mutlu gelecekler bekleyecektir.

Fındık destekleme ödemeleri üreticilerin yetiştirdiği ürünlerin miktarına göre belirli limitler dâhilinde yapılıyor. Geçtiğimiz yıl dekar başına 340 Türk lirası olarak ödeme desteklerin 2021 yılında da yine bu rakamda olması bekleniyor. Karadeniz bölgesi milletvekillerinin dekar başına ödenen ücretin artması için girişimleri bulunsa da henüz artış olacağı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Fındık Destekleri Ne Zaman Ödenecek?

Fındık destekleme ödemeleri her yıl nisan ayının ilk haftasında yapılıyor. Bu kapsamda 2021 yılı için ödenecek olan desteklerin yine nisan ayında olacağından söz edilebilir. Ancak destek ödemeleri tutarlarında bir artış olup olmayacağının hakkında henüz resmi bir açıklama olmaması nedeni ile 2021 yılı için ödemelerin biraz daha gecikme ihtimalinin olduğundan bahsedilebilir.

Geçen yıl bakanlık tarafından yapılan açıklamada TC kimlik numarasının sonu 0 ve 2 olanların 6 Nisan tarihinde, 4 ve 6 olanların 13 nisan tarihinde, 8 olanların ise 20 nisan tarihinde ödeme alacağı belirtilmişti. Banka hesaplarında paranın yatıp yatmadığını öğrenmek mümkün. Bunun için hangi bankadan hesap açılmış ise o bankanın internet bankacılığı hesabını da açtırmak daha da mantıklı gelecektir. Zira ziraat bankası şubelerinde kuyrukta sıra beklemek yerine bir kaç dakika içinde paranın orada olup olmadığına bakabilirsiniz.

Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Kadar?

2021 yılında dekar başına ödenen alan bazlı fındık destekleri 340 Türk lirası olarak belirlemişti. Bu kapsamda Ordu ilindeki üreticilere toplamda 281 milyon lira, Giresun ilindeki üreticilere 160 milyon lira, Trabzon ilindeki üreticilere ise toplamda 93 milyon lira tutarında bir ödeme yapılmıştı. 2021 yılı için yapılacak olan ödemelerin ise şu an yine aynı miktarlarda olması öngörüyor. Üreticiler, desteklerinde geçen yıl olduğu gibi yine bu yıl da Ziraat Bankası şubelerinden TC kimlik numaralarıyla çekebilecekler.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın