Gayrimenkul Yatırım Fonu (Ortaklığı) Nedir? Avantajları, Nasıl Alınır?

Yatırımcılar tarafından takip edilen gayrimenkul yatırım fonu avantajları dahil nasıl alınır sorusuna yanıtı buradan öğrenebilirsiniz. Hem bankalar hem de yatırım firmaları üzerinden alınabilen gayrimenkul fonu, orta ve uzun vadede kazançlı bankacılık ürünlerinden bir tanesidir.

Gayrimenkul Yatırım Fonu Nedir?

İlk zamanlarda GYF yani gayrimenkul yatırım fonu şeklinde adlandırılsa da, sonraki yıllarda gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak şekillenmiştir. Ve kısaltılmışı GYO şekline dönmüştür. Önceki dönemlerde gayrimenkule yatırım işlemleri mülkiyeti satın alma ya da borsa aracılığı ile GYO alarak yapılmaktaydı. Gayrimenkule yatırım alanında bu seçeneklerden başka bir alternatifi bulunmayan fon işlemleri, günümüzün gelişen çağında yatırımcılara artık piyasada yeni bir seçenek daha sunulmaktadır.

Taşınmaza ortak olunan gayrimenkul yatırımlarından elde edilen fondan gelen gelirin finanse işlemiyle yatırımcı ortaklara katkı payı verilmesinin ortak gelir sistemidir. Bu fon ortaklara gelir sağlayan bir fondur. 1938 yılında İsviçre’de 1959 yılında Almanya’da ilk olarak gayrimenkul yatırım fonu kurulmuştur.

Gayrimenkul Yatırım Fonu Avantajları

Bu yatırımın fonunu incelediğimizde birçok yatırım şirketlerinde müşterilerine sunulduğu görülmektedir. Avantajları incelendiğinde aşağıdaki kısımlara bakabilirsiniz. Fonun büyüklüğü milyarlarca TL’ye dayanmış olup gerek bankalar gerekse de, yatırım firmaları tarafından satışa sunulur.

  • Fon yatırım amacının dışına çıkmaz sadece gayrimenkul üzerine yoğunlaşır.
  • Fon sahipleri tarafından kar payı dağıtılabilir.
  • Vergisel anlamda uygun yatırım araçlarıdır.
  • Belirli şartlar altında damga vergisinden muaf tutulabilir.
  • SPK tarafından denetime tabidir.

Resmi gazetede SPK tarafınca gayrimenkul yatırım fonlarını ilgilendiren esaslar yatırımcılar için tebliğ olarak tanımlanmıştır. Aracı finansmanların da doğduğu gibi gayrimenkul piyasasında projelere banka kredisi ile de dahil olabilmektedirler. Özetle, yatırımcılar taşınmaz gayrimenkule ortak olarak, fondan gelen katkı payından nemalanarak kar ve gelir etmektedirler.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Fonu Nasıl Alınır?

SPK’nın resmin gazetede de yayımlandığı üzere gayrimenkul yatırım fonu ortağına pay satışı için, nitelikli yatırımcı olması kuralı vardır. Nitelikli yatırımcı demek; bankalarda minimum 1 milyon Türk lirası olan kişi, nitelikli yatırımcı demektir ve pay ortağı olarak, satıştan yararlana bilmektedir. Gayrimenkul fonuna ortak olmak için aranan tek şart “nitelikli yatırımcı” olmaktır. Ancak yatırımcılarının bankalarında olan bu miktarın hepsini yatırmaları gibi bir şart konulmamıştır.

  • Her hangi bir yatırım firmasından alınabilir.
  • Bankalar üzerinden fonun adını aratarak alabilirsiniz.

Gayrimenkul yatırım fonu, bir fondur, tüzel kişilik değildir. SPK denetiminde olan fonlardır. Yatırımcıların fona, varlıklarının %80 miktarını yatırmaları kafidir. Kalan %20’lik miktarı yatırma zorunlulukları yoktur. Gayrimenkul fonuna dahil edilecek her türlü bina vb. yapıların, yapı izni ve kat mülkiyeti olma zorunluluğu şarttır. Gayrimenkul yatırım fonuna ortak olmak için, yatırımcının banka hesaplarında 1 milyon olması zorunluluğu ile nitelikli yatırımcı sınıfında olması şarttır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın