Gayrimenkul Yatırımı Nedir, Nasıl Yapılır, Mantıklı Mı?

Gayrimenkul yatırımı; arsa, tarla, daire gibi taşınmazların kelepir fiyattan alınıp bakımını yaptıktan sonra kar payı bırakıp satmakla aynı anlamı taşır. Geleceği düşünerek o parseldeki gayrimenkul taşınmazların, değerlenip kar elde etmesi gibi de düşünülebilir. Buna en güzel örneklerden bir kaçını verirsek;

 • Çanakkale köprüsü haberi öncesinde alınan arsalar
 • Kanal İstanbul haberi öncesi ve sonrasında alınan arsalar

Gayrimenkul Yatırımı Nedir?

Ülkemizde yatırım denilince akla ilk gelen yatırımlardan biri olan gayrimenkul yatırımıdır. Diğer yatırımların tam tersine gayrimenkul yatırımı, konumuna ve özelliğine bağlı olarak uzun vadede fazlaca kazanç sağlar. Gayrimenkul yatırımı yapmaya karar verdiğiniz zaman, aklınıza şu soru takılabilir; arsa mı arazi mi konut mu? Bu yatırım araçlarının kendine ait avantajlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Gayrimenkul yatırımının değişmeyecek önceliği elbette yatırım yapılacak yeri doğru seçmektir. Yollar, konutların çoğaldığı yerler, okul, hastane, park gibi yerlerin olduğu ya da yapılacağı yerleri tercih etmek sizin için daha olumlu olacaktır.

Arsa ve Arazi Yatırımında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Yazımıza başlamadan önce arsa ve arazi arasındaki farkı hatırlayalım. Arsalar belediyenin sınırları içinde bulunan, belediye tarafından sahiplenilmiş arazidir. Belediye tarafından üzerine yapı yapılmaya müsaade edilenler imarlı arsa olarak bilinirken; imarı olmayanlar tarla olarak bilinir.
 • Arazi veya arsa almak için karar verdiğiniz zaman kesinlikle hisseli arsa ve arazi almaktan uzak durmalısınız. Çünkü hisseli arsa ve arazilerde bulunan hisseler size sıkıntı yaratabilir.
 • Arazi ve arsa gibi gayrimenkul yatırımları uzun vadede,  büyük kazanç sağlayacaktır fakat kısa zamanda para kazanmak istiyorsanız gayrimenkul yatırımı yapmamalısınız.
 • Devlet tarafından alınma tehlikesi olan yerlerden ya da su havzası olan arazilerden kaçınılmalıdır.
 • Araziye veya arsaya yatırım yapmak için, büyük kredi borçlarına girmemeniz gerekir.

Gayrimenkul Yatırımı Mantıklı Mı?

Mantık olarak şu şekilde mantıklı olacaktır; kelepir fiyata bir ürün almak gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca önceden haber aldığınız önemli bir proje fikrinde geçen arsalar ve tarlaların parsel bilgilerini bularak habersiz bir şekilde sahiplerinden alırsanız ve proje gerçekleşirse işte o zaman mantıklı bir yatırım aracı olarak düşünebilirsiniz. Ancak kalkıp da yüksek bir fiyattan burası daha çok gelişecek diye yatırım yapılmaz ve o süre için o kadar para bağlanmaz!

 1. Henüz oturacağınız evi almadıysanız gayrimenkul yatırımına girmemeniz de fayda vardır fakat istediğiniz tarzda bir ev alamadığınız için kiralık evde yaşamayı tercih ediyorsanız, konut yatırımını düşünebilirsiniz. Yine de size tavsiyem önce kendi yaşayacağınız evi almanızdır.
 2. Eğer hem ev almak hem de kazancınızı arttırmak istiyorsanız, bir konut satın alarak kiraya verebilirsiniz. Uzun vadede alınan kira evin borcunu kapatmanıza yardımcı olacaktır. Fakat kiracının eve verdiği zararları ya da evi düzenli bakıma sokmak gibi sorunlar evi kiraya vermenin değerini düşürebilir.
 3. Kira geliri eğer sizin için önemli bir yatırımsa, ofis ve dükkanlara bakabilirsiniz. Genellikle son zamanlarda dükkan ve ofis katlarındaki fiyat artışları sizi bu yatırıma yönlendirebilir.
 4. Eğer nakit paranız ile konut falan almayacaksanız, düşük faizli kredilere yönelmenizi tavsiye ederim.

Yatırım yaparken düşünmeniz gereken ilk kural, yatırımınızın enflasyon sebebiyle düşmemesini sağlamaktır. Yatırım kararınızı vermeden önce, gayrimenkulde ki değer artışını takip ederek bir oranlama çıkarmalısınız.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın