Genç Çiftçi 2021 Başvuru Köye Dönüş Projesi

Hükumetin yaptığı açıklamalara göre genç çiftçi projesi 2021 yılında da devam ederek, köye dönüş projesi kapsamına alındı. Bu sayede üretim alanında desteklerin katlanarak devam edeceği ve gelen başvurulara göre hibe parası dağıtılacak. Karşılıksız hibe kredi almak isteyen genç çiftçilerin 2021 yılı başvurularına dikkat etmesi gerekiyor. Zira süreç dışında kalanlara nakit para verilmeyebilir.

Genç Çiftçi Projeleri

Kosgeb’in hayatımıza girmesi ile beraber her alanda proje kapsamına giren bireylere yatırım teşvikleri veriliyor. Bunlardan bir tanesi olan köye dönüş projesi ile hayal ettiğiniz projelerinizi köye dönerek gerçekleştirmek mümkün. Üstelik devletin desteklediği iş planlarına göre destek alarak karşılıksız kredilerden de yararlanabilirsiniz. Genç çiftçilere sunulan proje destek ödemeleri ile gençler artık hayata daha hızlı adım atacaklar. Projeyi biraz incelediğimizde köye dönüşün baz alınmadığı amacın üretime dayalı projelerin hayata geçirmek olduğu söz konusu. Yani köye gitmeden de hayal ettiğiniz projeyi bulunduğunuz yerden yapma imkanı da sunulmakta.

Proje kapsamı değerlendirilip onay aldığında karşılıksız kredi yani geri ödemesiz nakit para alacaksınız. Biz buna hibe kredi de diyebiliriz ancak hibe almak sanıldığı kadar kolay değil. Devletin baz aldığı hibe kredi alma şartlarını sağlamak için projelerin sıfırdan yazılması ve onay alması gerekiyor. Sıradan birinin onay alma durumu %1 ihtimal olsa da, sizler için zorluklar hızla aşılabilir. İster köyünüzde isterseniz de kendi arsanız da projenizi uygulatmak mümkün. Üstelik kendi arsanız olduğunda arsa kira bedelini de devlet karşılamakta. Tarım ve hayvancılık ile uğraşanların işlemleri dahi basit olmakta.

2021 Genç Çiftçi Projesi Şartları Neler?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz konuya istinaden bir takım şartları karşılamanız gerekiyor. Devlet destekli kredilerde bu şartlara öncelik verilerek, sıralama çıkarılıyor sonrasında hibeye hak kazananlara ödemeler yapılıyor. Şimdi de bu şartların neler olduğuna bakarsak;

 • SGK sorgulamasında başvuru andan itibaren çalışmıyor olmak.
 • 18 ve 40 yaş aralığında olmak
 • Esnaf veya kobi işletme sahibi olmamak
 • Okulda okuyor vaziyette olmamak yani öğrenciler başvuramaz.
 • 30 bin tl hibe kredisi için başka bir krediye başvurmamak.

Hibe kredilerinde asıl etken önceki hibe kredisi almamış olmanız gerekiyor. Eğer ki siz almış iseniz yakın bir akrabanız veya eşiniz adına da başvuru yapılabilir. Yukarıdaki şartlar olup sizlerden talep edilen evrak ve belgelerin neler olduğuna bakarsak;

 1. SGK’dan alınan Ücretli çalışmadığınızı gösteren belge
 2. Kimlik belgesi fotokopisi.
 3. Ekte yer alan diğer belgeler,
 4. Varsa tapu belgeleri (proje yerinin tapusu)
 5. Proje ile ilgili eğitim belgesi (var ise)
 6. Mevcut ise coğrafi işaret tescil belgesi. (şart değil, mevcut ise gidecek)
 7. Okur-yazarlık belgesi veya diploma.
 8. İkametgah belgesi,
 9. İşin yapıldığı yere ait kira sözleşmesi veya tapu gerekmektedir.

şeklinde sıralanmaktadır. Başvurular ise tarım il veya ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır.

Genç Çiftçi Hibe Kredi Miktarları 2021

Hibe olarak verilmesi beklenen genç çiftçi projelerindeki miktarlar da oldukça iyi tutarlarda. Bu nakit paraları alarak projenizi hızlıca gerçekleştirmek mümkün.

 • Küçükbaş koyun ve keçi almak için 30 bin lira hibe verilmektedir.
 • Büyükbaş manda, sığır, inek ve gebe düve alımı için 30 bin lira köye dönüş kredisi,
 • Tavuk çiftliği kurmak için, salma tavukçuluk ile hindi, ördek, kaz almak için köye dönenlere kredi,
 • Diğer kümes hayvanı yetiştiriciliği faaliyetleri için otuz bin lira köye dönme kredileri verilmektedir.
İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın