Genç Çiftçi Projesi Başvurusu Şartları 2021

Genç çiftçiler için hazırlanan destek paketlerinden bir tanesi olan 2021 yılı genç çiftçi projesi yılı başvuruları başladı. Sizlerde belirtilen şartları sağlıyor ve başvurmak istiyorsanız aşağıdaki bilgiler sizlere yardımcı olacaktır.

Genç Çiftçi Hibe Projesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Bildiğiniz üzere 2021 yılı içerisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, genç çiftçilere 483 milyon Türk Lirası hibe verileceği belirtilmişti. Ancak Genç Çiftçi Hibe Desteği 2021 yılı içerisinde alabilmek, geçmiş senelere göre biraz daha zorlaştı diyebiliriz. Besicilikte minimum 50 küçükbaş hayvanı yada 15 büyükbaş hayvanı olanlar, 50 arılı kovanı olanlar, geçen yıl başvuru yapıp onay alamayanlar, 2021 yılı içerisinde hibe başvurusu yapıp onaylandıktan sonra sözleşmeyi imzalamayanlar, yine geçen yıl içerisinde Genç Çiftçi hibesi alanlar maalesef bu yıl bu desteği alamayacaklar. Yine bu kriterlere sahip genç çiftçilerin eşleri de hibeden yararlanamayacaklar.

18 yaş ve üzerindeki her birey erkek bayan fark etmeksizin online ortamda bu proje desteğine başvurarak, yararlanabilir. Yukarıda detaylı bir şekilde kimlerin genç çiftçi projesi hibe desteğinden yararlanabileceği belirtilmiştir.

Genç Çiftçi Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yıl içerisinde verilecek hibenin, sadece 16 bin 100 çiftçiye verileceği, buna göre dağıtılacak destek hibesinin ise 330 milyon TL’sini 11 bin genç çiftçilerimize, büyükbaş ve küçükbaş projelerinde kullanmaları için dağıtılacak. TİGEM tarafından temin edilecek hayvanların tahmini sayısı ise, minimum 100 bin küçükbaş / 51 bin büyükbaş olarak belirtiliyor.Geri kalan bütçe ise ahır ve ahıl için yine çiftçilerimize verilecek. Diğer yıllara göre değişim gösteren bir diğer proje ise tesis yapımıdır.Bu noktada ise yine genç çiftçilere finansal konuda Tarım Kredi Kooperatifleri yardımcı olacak.

Yapılan Genç Çiftçi Hibe başvuruları, bulunduğunuz ildeki vali yada vali yardımcısı yönetiminde kurulan komisyon kurulunda değerlendirilecek. Yapılacak olan değerlendirme sonunda hibe kullanımına hak kazanan genç çiftçilerle gereken prosedürleri, bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerince onaylattıktan yani imzaladıktan sonra projelerin uygulanması için çalışmalar başlayacak.

Kırsal alanların kalkınmasında önemli rol oynayacak olan bu hibe,18-40 yaş arası kendi işini kurmak isteyen, çiftçilikten anlayan genç girişimcilerin başvurusuyla 5 mayıs 2020 tarihinde sona erdi. Ancak ilerleyen aylarda yeni bir başvurunun da yapılacağı konuşulmakta. 2021 genç çiftçi projesi kısa süre içinde yeniden başvuruları alacak.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın