Genç Çiftçi Projesi Nedir – Çiftçi Kredi Başvuru Şartları 2021

Hibe krediler konusunda önemli projelerden biri olan genç çiftçi projesi ile hem faizsiz kredi hem de hibe paralarından yararlanmak mümkün. Bireyler ise genç çiftçi kredi başvuru şartları ve genç çiftçi projesi 2021 adımlarının neler olduğunu merak edebilirsiniz. Tüm detaylar sitemiz ile burada. Bildiğiniz gibi devlet son yıllarda üretimi artırmak adına köye dönüş projesi dahil köylü kesime daha fazla önem vermiştir.

Zira köyden kente göç ne yazık ki hızlı olmuş ve köy nüfusu giderek azalmaktadır. Hali ile teknoloji çağı olması nedeni ile köylü kesim de artık üretim yapmamakta ve hazır ürüne odaklanarak tüketim yolunu seçmiştir. Bu durum karşısında tüm dünya ülkeleri dahil, gelişmekte olan ülkelerden biri olan Türkiye’de bir takım çalışmalar yapmayı uygun bulmuştur. Bunlardan biri olan genç çiftçi projesi olup, başvuru yapanlara maddi imkanlar tanımaktadır.

Genç Çiftçi Projesi

Son yıllarda çiftçinin ve üretimin desteklenmesiyle ilgili olarak pek çok farklı proje uygulanmaktadır. Bunlardan birisi de genç çiftçilerin desteklenmesi ve üniversite eğitimleri sonrasında gençlerin üretim yapmasını sağlamak ve kentlere göçü engellemek adına genç çiftçi projesi başlatılmıştır. Genç çiftçi projesi ile gençlerin kırdan kente göçleri engellenmekte ve üretime katkı yapmaları amaçlanmaktadır. Şimdi bu yazımızda genç çiftçi projesi nedir ve başvuru şartları nelerdi bunlara göz atacağız.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Genç Çiftçi projesi adından da anlaşılacağı üzere gençlerin üretime katkı yapmalarını ve böylece ülke ekonomisine katma değer katmaları amaçlanmıştır.

Girişimci ruha sahip olan, güvenilir, Güçlü özelliklere sahip, gönüllülük esasının da yer aldığı, genç bireylerin üretim yapmalarını desteklemek amacıyla Genç Çiftçi projesi uygulanmaya başlanmıştır. Bu projenin detaylarına bir göz atalım. Burada bilmeniz gereken en önemli husus, üretim yapılması zorunlu kılınmasıdır. Yani çiftçilerin kesin olarak üretime destek vermeleri baz alınarak maddi destek almaları teşvik edilmiştir.

Genç Çiftçi Projesi 2021

Genç çiftçi projesi ile artık çiftçiler bölgelerinde üretimi arttırmak ve katma değer üretmek adına devletten 30 bin liraya kadar hibe desteği alabilecektir. Bu rakam geçen yılın fiyatıdır. Bu yıl yani 2020 yılında bu rakamın 50 bin lira olması beklenmektedir. Sizler de hibe desteği alabilmek istiyorsanız öncelikle aşağıda yer alan şartları tamamlamış olmanız gerekiyor, eğer müracaat şartlarının hepsini taşıyorsanız siz de gencciftci.tarim.gov.tr adresinden başvuruda bulunabilir ve hibe desteğinizin onaylanmasının ardından destek alabilirsiniz.

Genç çiftçi proje başvuru adımları ve kredi alma şartları resmi sitesi olan gencciftci.tarim.gov.tr adresinden tüm detayları görebilirsiniz.

Genç Çiftçi Projesi Başvuru Şartları

Projeye başvurmak ve hibe alabilmek için bir takım şartları taşımanız gerekiyor, bu şartları taşıyan kişiler genç çiftçi projesinden faydalanabileceklerdir. Şimdi bu şartların neler olduğuna bir göz atalım.

-TC vatandaşı olanlar,

-18 ila 41 yaş arası olanlar,

-Okuması ve yazması olanlar,

-Öğrenciliği devam etmeyenler,

-Çalışmayanlar (evliyseniz eşinizin de çalışmaması gerekiyor)

-Vergi mükellefi olmayanlar,

-Projeden daha önceden faydalanmamış olanlar,

-15 adet büyükbaş, 50 adet küçükbaş havanı olmayanlar,

– Daha önceden sözleşmesi iptal edilmemiş olanlar,

Bu projeye başvurarak genç çiftçi projesi kapsamında devletten hibe desteği alabilmektedir. Sizler de bu şartları taşıyorsanız başvuruda bulunarak hibe desteğinizi alabilirsiniz. Sonuç olarak bakıldığında hemen her birey bu desteklemeye başvuruda bulunarak, proje kapsamında olan tutarlardan yararlanabilir. Faizsiz kredilerde ise geri ödemeler önemli zira ilk yıl geri ödemesiz olan kredilerin, ödemeye başladığınızda her 3 ayda bir olmak üzere 36 ay vade ile çektiğiniz faizsiz krediyi geri ödeyebilirsiniz. Örnek tutarlar 50 bin TL faizsiz kredi, 120 bin TL karşılıksız kredi (hibe) olarak karşımıza çıkıyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın