Genç Çiftçilere Hibe Desteği 2021

Genç çiftçilere destek önceki yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da devam etmekte. 30 bin TL geri ödemesiz (hibe desteği) olmakla beraber faizsiz olarak 100 bin TL de hibe yardımı yapılacak. Üstelik bu işlemler 2021 yılında da aynı kişilere verilmeye devam edecek. Hibe alan kişi yeniden hibe desteği alabilir mi, sorusuna da yanıt vereceğiz bu şekilde. Hibe aldıktan sonra bunun vatani bir görev olduğu unutulmamalı ve üretim alanında hızla seriye bağlamanız gerekiyor ki, verilen nakit paranın değerini bilmek dileği ile.

Genç Çiftçilere 130 Bin TL Faizsiz Kredi

Tarım ve hayvancılığı arttırmak amacıyla genç çiftçilere sıfır faizli 100.000 TL kredi ve 30.000 TL geri ödemesiz hibe verileceği haberi çiftçileri sevindiriyor. Tarım kredisi için başvurular 2021 yılında verilmeye devam edecek. Sığır yetiştirmek isteyen çiftçiler, arıcılık yapmak isteyenler ve su ürünleri alanında ürün yetiştirmek isteyen tüm girişimci çiftçiler için 100.000 TL sıfır faizli kredinin kapıları açıldı. Bildiğiniz gibi bir çok vatandaş, çiftçilik ile uğraştıkları için ekonomik sorunlarda soluğu bankalara giderek aramakta. Bu nedenle başvuruları çiftçi kredisi hesaplama olarak yapılıyor. Bu bankalar arasında çiftçi kredisi denizbank en fazla tercih edilenler arasında. Nedeni de başvuruların anlık onay alınması ve hızlı bir şekilde üreticilere sunulması. Öte yandan çiftçilerin diğer bir banka tercihi ise ziraat bankası olmakta. Bu yüzden ziraat çiftçi kredisi faiz oranları merak edilmekte. Bu faiz oranlarına dikkat etmenizde fayda olacaktır. Ara sıra banka kredi faiz oranları düşebiliyor.

Kredi Başvuruları Nereye Yapılacak ;Ziraat Bankası’na faizsiz tarım kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Hali hazırda Ziraat Bankası farklı adlar ve programlar altında çiftçilere ve tarımla uğraşanlara kredileri zaten veriyor. Ancak bu kredinin miktarı 100.000 Lira ve 30.000 TL de hibe desteği olması avantajlı hale getiriyor. Kredinin verileceği dönemin tespit edilmesi TKK ve banka tarafından sağlanacak. Ancak kredinin Aralık 2020 tarihine kadar verileceği açıklandı. Bir çok vatandaş ise çiftçi kredisi veren bankalar hangileri diye araştırma içinde. Öncelikle bir çok banka, bu krediyi sunar vatandaşlara. Ancak faiz oranları yüksek gelebilir zira ihtiyaç yani tüketici kredisi olarak değerlendirilir. Bu nedenle tavsiyemiz kosgeb aracılığı ile başvurmanız.

Tarım Kredisi ve Hibe İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • ÇKS Belgesi
 • Kimlik veya Fotokopisi
 • Teminat belgeleri
 • Bireysel başvuran çiftçiler dışında işletmelerden 3 yıllık bilanço da istenmektedir. Bu nedenle yukarıda sıraladığımız belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi esas kılınmıştır.

Ziraat Bankasının Diğer Tarım Kredileri ve Şartları

Ziraat Bankası hayvansal üretim kredileri ve su ürünleri kredisi vermektedir. İşletmelerin Ziraat alanında gelişmesini desteklemek amacıyla verilen bu kredi,

 • süt hayvancılığı,
 • besi hayvancılığı,
 • büyük baş hayvancılık
 • küçük baş hayvancılık
 • kanatlı hayvancılık
 • arıcılık
  gibi faaliyetleri desteklemek için veriliyor. Kredinin özellikleri ise şöyle:

İşletme kredisi ile ilaç, yem , makine, sigorta, kira gibi giderler karşılanabiliyor. Ağıl yapını ahır yapımı ve süt soğutma tankı gibi ekipmanlar için de kredi veriliyor. İşletmenin enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlaması daha da avantajlı olmaktadır. Ziraat Bankası su ürünleri kredisi denizlerde havuzlarda su ürünleri yetiştiriciliği için gerçek veya tüzel kişilerin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılamak için kredi çok uygun faiz oranları ile veriliyor. Ayrıca Ziraat Bankası; genç çiftçi akademisi adı altında üniversiteler özel ve kamu kuruluşları ile birlikte bir program hazırlayarak; genç girişimcilere çiftçiliği özendirmek ve genç çiftçilerin önünü açmak amacıyla eğitim programları da düzenliyor. Böylece hem daha bilinçli ve hem de daha verimli çiftçilik ve tarım yapılabilecek. Ziraat Bankası satış değeri 25.000 Lira limite kadar biçerdöver, traktör gibi tarım araçları için de düşük faizli kredi vermektedir. Geri ödemeler ise hasat tarihlerine göre düzenleniyor.

Ziraat Bankası Organik Tarım Kredisi

IPARD kapsamı içinde, organik tarım yapacak girişimcilere ve ürün işleme, ambalajlama yapma pazarlama yapma faaliyetleri sürdüren girişimciler için organik tarım kredisi veriliyor. Bu kredi kapsamında yatırım ve işletme giderleri karşılanabilir. Gerekli belgeler ise ÇKS belgesi, TC Kimlik fotokopisi, Tapu kayıtları, Teminat belgeleri isteniyor. İşletmelerden ise son 3 yıllık bilanço raporu istenmektedir. Banka ayrıca bitkisel üretim kredisi de vermektedir. Tahıllar, tıbbi ve aromatik bitki ve sertifikalı tohumluk yetiştiriciliği, yumrulu bitkiler, yem bitkileri, sertifikalı tohum işleme ve pazarlama endüstri bitkileri, yağlı tohumlar, baklagiller, , tarla sebzeciliği, meyve yetiştiriciliği, serada meyve ve sebze yetiştiriciliği, vb. gibi bitkisel üretim alanında çalışacak çiftçilere destek veriliyor; destekler yatırım ve üretim faaliyetlerinin finansmanına yönelik olarak verilmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın