Gizli Numaradan Beni Kim Aramış Nasıl Bulabilirim?

Bireyler gizli numaralar ile sürekli olarak rahatsız edilebilir hali ile gizli numaradan arayanları bulmak isteyenler, beni kim aramış diye fazla düşünmemeleri gerekiyor. Zira sistem sayesinde artık kim aramış diye kolayca bulabilirsiniz bu arayanları.

Ülkemizde ne yazık ki, sistemlerde çok açık bulunmakta. Özellikle cep telefonlarından gizli arama yapmak isteyenlerin sayısı çok fazla. Açık hat sahipleri gizliden arama derdine düşmeden rahatlıkla arama yapabilirken, açık hat kullanmayanlar, numaralarının karşıdan gözükmemesi için hatlarını gizliye kapalı bir şekilde kullanmakta. Bu durum sonucunda hattını gizliye kapatarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Gizli Numaradan Arayanlar Nasıl Bulunur?

Gizli numaradan gelen aramalar bazen son derece rahatsız edici olabilmektedir. Tehdit ve taciz gibi durumlar, genellikle gizli numaralarla aranarak yapılmakta ve aranan kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu olumsuz durumun dışında, kimi zaman ise karşı tarafın isteği dışında numara gizlenmişse ve geri arama yapılmak isteniyorsa yine telefon numarasının bulunabilmesi istenmektedir.

Gizli numaradan arayanın bulunabilmesi normal koşullar altında mümkün değildir. Özellikle de karşı taraf çağrı bırakıp kapatmışsa ve herhangi bir konuşma yapılmamışsa, hukuki anlamda da sorgulanmasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır.

Gizliden Arama

Eğer düzenli bir şekilde gizli numaralardan cevapsız çağrılar alıyor ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız ya da gizli numaradan yapılan arama kişisel hak ve özgürlüklerine zarar veriyor ve bir suç teşkil ediyorsa, izleyebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, bu aramaların önüne geçmek adına, gizli numaraları engelleyebilirsiniz. İkinci olarak, suç duyurusunda bulunmak isteyebilirsiniz.

Gizli numaralardan gelen çağrıları engellemek için bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar yerine direkt servis sağlayıcısı üstünden engelleme yapmak daha kolay ve masrafsız olacaktır. Telefonun klavyesinde *253# yazılıp arama tuşuna (Evet) basıldığında gizli numaralar engellenecektir. Eğer zaten engelliyse de, bu komut sonrası engelleme kalkacaktır.

Gizli Numara Beni Kim Aramış?

Gizli bir numaradan tehdit alıyor veya taciz ediliyorsanız ve bir takım nedenlerle telefonunuzu da gizli numaralara kapatmak istemiyorsanız, kesinlikle ikamet ettiğiniz bölgedeki savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmalısınız. Karşı taraf sadece çağrı yapıp kapatıyor olsa bile, bu taciz şeklinde yorumlanmaktadır. Özellikle telefonu açtığınızda küfür, hakaret, tehdit, şantaj gibi durumlar oluyorsa, bu ayrıntıları da şikayet dilekçenizde belirtmelisiniz.

Sizi arayan gizli numaranın ne olduğu ve hattının kime ait olduğu bilgisi ancak adlî makamlarca ortaya çıkartabilmektedir. İsterseniz bireysel olarak başvuruda bulunabilir, isterseniz avukatınız veya bir başkasına vekalet vererek şikayette bulunabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde tamamlanacak olan soruşturma neticesinde adli süreç yargılanma aşamasına geçecektir. Bu aşamada numarayı da sahibini de öğrenmeniz mümkündür.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın