Gürcistan Asgari Ücret – 2022 – (Yaşam Şartları)

Bu başlık altında Gürcistan ile ilgili bir çok konuya değindik, asgari ücret ne kadar? yaşam şartları, iş hayatı ve hayat ucuz mu? gibi sorulara kolaylıkla yanıt bulabilirsiniz

Gürcistan asgari ücret miktarını paylaşacağımız içerikte Gürcistan hakkında kısa bilgiler de vereceğiz. Komşu ülkemiz olan Gürcistan’la sosyokültürel birçok ortak noktamız bulunmaktadır. Şu an Gürcistan’da asgari ücret 700 Gel, Türk lirasına karşılık değeri 4782 TL’dir. Bu miktar dünya asgari ücret standardının altında kalmaktadır. Peki, Gürcistan yaşanabilecek bir ülke midir? Verdiğimiz detayları okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Gürcistan Yaşam Şartları

İster büyük şehirleri ister küçük kasabaları veya kırsal bölgeleri seviyor olun Gürcistan’da her kesime ve zevke uygun yaşam tarzı bulunmaktadır. Gürcistan’da yaşam şartları birçokları için uygun olsa da kışın sert ve soğuk geçmesi yaşamı güçlendirmektedir. Ayrıca sağlık konusundaki olanakları sadece kendi vatandaşlarına ve uzun süreli ikamet edenlere olduğu için bu konuda zorlanabilirsiniz.

Gürcistan asgari ücret

Gürcistan İş Olanakları

Gürcistan’da yaşama maliyeti uygun gibi gözükse de iş olanakları oldukça azdır. Gürcüce ve Rusça bilmek gerekir. Bu dillere hakimseniz turizm, tekstil, tarım ve hayvancılık, inşaat işleriyle ilgilenebilirsiniz.

Gürcistan Hayat Ucuz mu?

Gürcistan’ın önemli şehirleri arasında yer alan Batum, özellikle hayatın en ucuz olduğu yerlerden biridir. Bu yüzden yurt dışı turlarında en çok alışveriş için tercih ediliyor. Genel olarak Gürcistan Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden sayılmaktadır.

Gürcistan’dan Araba Getirmek Yasal mı?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre yurt dışında 185 gün kalan bir Türk vatandaşı kendi arabasını getirip iki yıl kullanabilir. Buna geçici ithalat deniliyor çünkü 2 yıl sonra bu aracın yurtdışına çıkarılması gerekiyor. Yani mevcut yasaya göre oturma ve çalışma izni ile Gürcistan’da 185 gün kalırsanız satın aldığınız arabayla 2 yıl boyunca sıkıntı yaşamazsınız.

Gürcistan Dini İnancı

Gürcistan nüfusunun yaklaşık yüzde 82’lik kısmı Ortodoks Hristiyan’dır. Ayrıca ülkede Müslüman ve Katoliklere de rastlanmaktadır.

Gürcistan’da Market ve Restoran Fiyatları

Restoranlar farklı fiyatlara sahip olabilir. “Modern Gürcü” veya dünya mutfağı sunan kaliteli restoranlara gitmek çok daha pahalı olabilir. Öğünlerinizin çoğunu evde pişirirseniz ve yalnızca ara sıra dışarıda yerseniz, genel yaşam maliyetinizin çok daha iyi olduğunu göreceksiniz. Ayda ortalama 858 Gel veya kişi başına aylık 430 Gel olarak hesaplanmaktadır.

YouTube video
Gürcistan asgari ücret

Genel adlı kategorimize göz atmayı unutmayınız.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın