Hangi Sektörler Fazla Para Kazandırıyor?

Sektör konusunda kararsız kalmak para kazanmanın önünü kapatabilir hali ile hangi sektörler fazla para kazandırıyor sorusuna en net yanıtları buradan bakarak öğrenebilirsiniz. Hemen her sektörün belirli bir zorluğu ve bilgi deneyimi olduğunu belirtelim. Acaba bu sektöre girersem para kazanabilir miyim, bu sektörde para ne kadar lazım, hangi sektör daha da karlıdır şeklinde soruların yanıtları bilmek en mantıklı çözüm olacaktır.

Yerli Sektör Mü, Yabancı Sektör Mü?

Sektörler, bir bölgedeki genel üretimi sağlayabilmek için iş bölümü sonucunda oluşturulmuş iş kollarıdır. Her bölgede bir iş kolunun gelişebilmesi, o alanda mevcut bulunan ham madde, üretimi sağlayacak araç gereçler ve üretimi gerçekleştirecek işçi sayısıyla doğrudan alakalıdır. Ülkemizdeki en gelişmiş sektörlere bakacak olursak inşaat, tarım ve tekstil başta gelmektedir. Çünkü bu sektörlerdeki üretimi gerçekleştirebileceğimiz ham madde ülkemizde bol miktarda bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse tekstil alanında hem seri hem de kaliteli üretim yapmakta ve bu ürünleri yurt dışına ihraç etmekteyiz. Bu alanda diğer ülkelere göre daha kaliteli ürün yapabiliyor olmamız, ulusal olarak elimizde bulunan pamuğun üretimiyle alakalıdır.

Her ülke sahip olduğu doğal kaynaklar sebebiyle birçok sektörde yerli üretim yapmaktadır. Sahip olmadığı fakat ihtiyaç duyduğu ürünleri ise yabancı ülkelerden ithal etmektedir. Bazı sektörler ise hem o ülkenin içinde hem de diğer ülkelerde üretilmektedir ve dünyada mevcut bulunan serbest dünya pazarı gerekçesiyle istediği yere ürünlerini satabilmektedir. Bu durumda şöyle bir soru karşımıza çıkar: yerli sektör mü, yabancı sektör mü?

Para Kazandıran Sektörler

Aynı ürünü üreten yerli ve yabancı sektörün bir ülkenin pazarında rekabet edebilmesini belirleyen şeyler o ürünlerin maliyetidir. Örneğin ürünün satılacağı yerde yerli üretim yabancı üretime göre daha pahalıya geliyorsa, o ülkede ürünü alacak kişiler daha ucuz olan yabancı üretimi tercih ederler ve yerli üretim ürünlerini satamadığı için üretim yapmaya devam edemez. Bu sebeple her ülke kendi sermayesini koruyabilmek için bazı gümrük vergileri uygular. Böylelikle yabancı sermaye kendi satış fiyatına bu gümrük vergisini de dâhil etmek zorunda olduğu için ürünün maliyeti daha pahalıya gelir ve yerli sektör, yabancı sektör ile rekabet edebilir hale gelir. Böylelikle ürettiği ürünleri satarak üretim yapmaya devam edebilir. Ülke de kendi yerli sermayesi üretim yapmaya devam edebildiği için kendi aldığı koruma önlemleriyle ülke ekonomisini geliştirmiş olur.

Ülkemizde yerli sektörlere bakıldığında para kazandıran bir çok sektörün var olduğunu biliyoruz. Bunları sıralamak istediğimizde

  • Halı saha açarak
  • Bakliyat ürünlerini sezon öncesi alıp sezon sonunda yüksek fiyattan satmak
  • Tavuk çiftliği
  • Yumurta bayiliği
  • İnternet sektörü
  • Android ve İOS uygulamalar

Görüldüğü üzere bir çok sektörün var olduğunu ve hemen her konudan para kazanma şansının yüksek olduğunu görüyoruz. Günümüz şartlarında ise corona virüs salgını nedeni ile dijital bankacılık konusunda ilerleme olması ve insanların, birçok ihtiyacını net ortamında karşılaması nedeni ile internetten ürün alıp satmak moda olmuş durumundadır. Bu nedenle eticaret sektörüne girerek, ürün satışı yapılabilir. Ancak önemli olan ne satacağım sorusuna doğru yanıtı bulmak olacaktır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın