Harçlık Avans Nasıl Kullanılır 2022

Harçlık avans nasıl kullanılır adlı soru ile beraberinde gelen harçlık avans; Ziraat Bankası’nın KYK burs ve öğrenim kredisi alan gençlere yönelik tanımladığı bir alışveriş limitidir. Aslına bakılırsa sistem gençlerin daha rahat etmesi ve kolay bir şekilde alışveriş yapmasını sağlayacak şekilde işlemektedir. Buna göre Kyk’da burs yada öğrenim kredisi alan öğrencilerin hesaplarında herhangi bir para kalmasa bile yine de alışverişlerinde kullanabileceği ek bir limit açılır bu limite Harçlık Avans limiti adı verilmektedir.

Harçlık Avans Nasıl Çekilir

Harçlık avansı nakit olarak kullanmanız normal şekillerde mümkün olmamaktadır. Aslına bakılırsa Ziraat Bankası harçlık avans limitini gençlerin kullanabileceği şekilde hazırlar. Buna göre ilk olarak yapılması gereken şey, harçlık avans çekmek istediğiniz zaman şubeye gitmeli kayıt olmalı ve hızlı bir şekilde harçlık avans kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu bir harcama limitidir. Üniversite öğrencilerinin zor durumda kalmamaları ve ihtiyaçları olan alışverişi hızlı bir şekilde tamamlamalarını sağlamak amacıyla açılır. Yine de öğrencilerin kullandığı bazı harçlık avans nakde çevirme yöntemleri de bulunmaktadır. Bunları kısaca aşağıda sizin için özetledik.

Harçlık Avans Nasıl Açılır

Harçlık avans nasıl kullanılır, limitinizi hemen açtırmak ve kullanmaya hemen başlamak için ilk olarak yapmanız gereken şubelere başvurmak olmalıdır. Eğer KYK bursu yada öğrenim kredisini ilk olarak açtırıyorsanız belgelerinizi doldurduğunuz sırada Ziraat Bankası Gişe Yetkilisine harçlık avans açtırmak istediğinizi belirtirseniz daha hesabınız tam olarak aktif edilmeden önce gerekli imzaları atarak hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Harçlık Avans Çekme Yolları

Harçlık avansınızı nakde çevirmenin poslarla yada Ziraat Bankası atmleri aracılığıyla pek mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor. Yine de öğrenciler tabii ki bunu da nakde çevirmenin birden fazla yöntemini bulmuş durumda.

Bunun için en çok tercih edilen yöntem kredi kartı gibi kullanarak altın almaktan geçiyor. Bütçeleri yada harçlık avans limitlerine göre altın satın alıp sonrasında o altını satarak ellerine nakit para geçirmeyi başarabiliyorlar. Aslında bu durum çok sık kullanılan bir yöntem olarak ön plana çıkıyor. Özellikle kredi k artında bulunan miktarı nakde  çevirmek isteyen pek çok kişi de bu şekilde harçlık avans kazanmayı başarabiliyor.

Örneğin harçlık avansınızda 500 TL limit olduğunu varsayalım. Bunu nakde çevirebilmek için öncelikle bir kuyumcuya giderek 500 TL’ye en yakın miktarda ki altını satın alıyorsunuz. Eğer kuyumcu tarafından bir sorun olmazsa aynı kuyumcuda, sorun yaşanacak olursa da başka bir kuyumcuya giderek satışını gerçekleştiriyorsunuz.

N11 Üzerinden Harçlık Avans Bozdurma

Son dönemlerde çok sık uygulanan bir başka yönteminde altını çizmek istiyoruz. Harçlık avans bozdurma konusunda öğrenciler n11 adresini ziyaret ederek harçlık avans limitine en uygun fiyata sahip bir ürün satın alıyorlar. Sonrasında ise satın aldıkları bu ürünü iptal ediyorlar. İptal etme işlemi gerçekleştikten sonra iptal edilen tutar banka kartlarına nakit olarak yatmış oluyor. Bu da n11 ile harçlık avans limiti bozdurmanın başka bir yöntemi olarak ön plana çıkıyor.

Fatura Ödeme Yöntemi

Zaten nakit olarak faturalarını ödeyecek olan tanıdıklarınızın faturalarını harçlık avans limitiniz dahilinde ödeyerek herhangi bir komisyon yada zarara uğramaksızın nakde çevirmiş olabilirsiniz. Bunu sadece fatura olarak düşünmemeli ve ilgili olan tüm konu başlıkları ile değerlendirebilirsiniz. Örneğin alışveriş yapacak bir arkadaşınız için alışveriş limiti oluşturabilir ve ondan alışveriş miktarını nakit olarak da alabilirsiniz.

Harçlık avans ne zaman tahsil edilir? Bu da çok sık sorulan bir sorudur. Yaptığınız harcama tutarınca harçlık avansınız kartınızdan tahsili yapılacaktır. Bunun için bir sonraki kredi yada burs ödemenizi beklemeniz gerekir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın