Hasta Bakana 1.000 TL Destek Parası

Hasta bakana devlet tarafından 1000 TL destek parası verilecek. Devletin belirlediği özel şartlar ile engelli veya yaşlı durumda olan bakıma muhtaç kişilere, onlara bakan şahıslara (aynı hanede yaşayacak) evde bakım parası veriliyor. Bakıcı aylıklarına yapılan zamlardan sonra aylık bazda verilen miktarlar 1460 TL üzerine çıktı. Başvurular ise Aile Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine şahsen yapılacak.

Hasta Bakanlara Maaş

Ev ortamında hasta olan ve ağır engelli olan bireylerin bakımını üstlenecek şahısların öncelikle yakın akraba olması gerekmektedir. Bu nedenle yakın akraba olan kişiye devlet her ay şartları taşıması dahilinde maaş bağlıyor. Maaşları almak için yukarıda bahsettiğimiz gibi şahıs olarak il ve ilçe müdürlüklerine yapılması gerekmektedir. Bir ailede bakım parası alacak toplam kişi sayısı 1 kişi olup, bu kişi aynı aileden 2 kişi üzerinden de bakım parası alabilir. Ekim 2020 itibari ile evde bakım maaşları net tutarı 1460 TL dir. Önümüzdeki aylarda bu tutarın daha da artması beklenmektedir.

Hasta bakanlara maaş almanız için tam teşekküllü bir hastaneden, ağır engelli raporu almanızı belirtelim. Yazdığımız gibi ağır engelli ibaresi rapor içinde geçmesi gerekmektedir.

Özürlü Engelli Yakınlarına Maaş Bağlanacak!

Hasta bakanlarına ödendiği gibi devlet tarafından ödenen bakıcı maaşları aynı şekilde özürlü yakınlarına ve engelli yakınlarına da verilmektedir. Konu hakkında başvurular yine aile sosyal ve politikalar bakanlığına yapılıyor. İlk maaşlarınızı PTT’den alıyorsunuz sonraki maaşlar ise Ziraat bankası olup, kişi dilerse farklı bir bankaya maaşını taşıyabilir.

Engelli maaşları da yapılan zamlardan etkilenmiş olup hem engelli kişi hem de buna bakan şahıs devlet tarafından maaşa bağlanacağını belirtelim. Eğer ki evinizde yakın akrabanız engelli ise devlet hastanelerinden alacağınız ağır engelli raporu ile hızlıca bakım parası alabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın