Helal Konut Kredisi Veren Bankalar 2021

Faizsiz olarak bankalardan kredi almak isteyenlerin akıllarında helal konut kredisi veren bankaların olup olmadığıdır. 2021 konut kredisi faiz oranları düşse de, helal yollardan kredi almayı düşünenler, aşağıdaki etkenlere bakabilir.

Helal Konut Kredisi Veren Bankalar

İslam dininde faizin kesinlikle haram olduğu belirtilmektedir. Bu yüzden konut veya herhangi bir gayrimenkul almak isteyen, çeşitli nedenlerden dolayı kredi çekmek ihtiyacı duyan kişiler islami nedenlerden dolayı bankalardan kredi almayı tercih etmiyor. Ancak son zamanlarda verilen kredinin islami açıdan da uygun olabilmesi için bankaların “Helal Konut Kredisi” başlığı altında kredi verdiğini görüyoruz.

Bu kapsamda verilen kredinin helal olmasının nedeni, çekilen kredide herhangi bir faiz durumunun işlememesidir. Ancak bazı bankalar faiz kavramını kaldırmış, bunun yerine kar payı olarak adlandırılan ücreti müşterilerden talep etmektedir. Bakıldığı zaman faiz kavramı işin içinde geçmese de kar payı faiz ile birebir aynı mantıkla işlemektedir. Bu yüzden bu tür bankalar ile çalışmamakta dini açıdan büyük yarar var.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat katılım tarafından yapılan helal konut kredisi sisteminde faiz kavramı yerine kar oranı ismi geçmektedir. Bu kapsamda bankanın internet sitesinde almak istediğiniz kredi miktarı, vade veya taksit miktarını girdiğiniz zaman geri ödeme planları ile ilgili bilgi sahibi olabiliyorsunuz. 100.000TL kredi çekeceğinizi ve bu krediyi 120 ay içerisinde geri ödeyeceğinizi göz önünde bulundurursak aldığınız krediyi aylık 1.400 TL’lik taksitler halinde toplam 165.000TL civarında geri ödüyorsunuz.

Vakıf Katılım Bankası

Konut kredisi adı altında çekeceğiniz 100.000TL kredi’ye aylık %0.99 kar oranı uygulanmaktadır. Yani 100.000 TL 120 ay taksitle kredi çeken birisi aylık 1.427 TL ödeyerek çektiği krediyi 171.000TL olarak geri ödeyecektir.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk ise %1.39 kar oranıyla 100.000 TL konut kredisi veriyor. Çektiğiniz krediyi 1469 TL’lik taksitler halinde 120 ay boyunca ödeyebiliyorsunuz. 120 aylık süreç sonunda toplam olarak bankaya 176.000TL ödeme yapmış oluyorsunuz.

Sonuç olarak bakmak istersek; faizsiz kredi bankalara göre değişken olup, genelde katılım bankalarda verilmektedir. Ancak kar zarar politikalarına göre bu işlemler değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle faizsiz krediyi almadan önce sözleşme içeriğini tamamı ile okumanızda fayda var.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın