Hızlıca Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? (KOSGEB KREDİ BAŞVURUSU)

Kosgeb kredi başvurusu yaparak hızlıca kosgeb kredisi alabilirsiniz. Kosgeb sayesinde iş yeri açabilir veya var olan iş yerinizi daha da büyütebilirsiniz. Kosgeb, yani küçük ve orta işletmeli iş yerleri için büyük fayda sağlamakla beraber işine hakim olma ve bu işlerini nasıl büyüteceği yönünde de yönergeleri kurslar ile sunar. Bu sayede girişimcilik kurslarını başarılı olarak bitirenlere (32 saat sürüyor) girişimcilik sertifikası verir. Bu sertifikayı alanlar artık girişimci olmakta ve kosgebe projelerini takdim ederek, devletten hem faizsiz hem de geri ödemesiz kredi alabilecek.

Kosgeb Kredi Başvurusu

Bildiğiniz gibi kosgeb kredilerini geçen yıllarda yüksek miktarlardaki başvuru sayısı ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Kimisi basit bir yoldan kredi alabilirken, kimileri de acaba kosgeb üzerinden nasıl kredi alabilir, verecekleri destekler neleri kapsamakta. İşte tüm yönleri ile kosgeb kredi başvurusu hakkında güncel bilgileri buradan öğrenebileceksiniz. Bu sayede belki de sizlere ilk etapta zor gözüken detayları öğrenince ne kadar da kolaymış diye hatırlayabilirsiniz. Korkmanıza gerek olmamakla beraber kosgeb kredi başvurusu çok basittir diyebiliriz.

En kolay yoldan kosgeb kredi başvurusu sayesinde artık bankalar dahil tüm girişimcilik yerlerinden kredi alabilirsiniz. Kosgeb 2020 yılında sıfır faizli 50 bin TL ve geri ödemesiz 30 bin TL kredi vererek, hem esnaflara hem de girişimcilere büyük destek oldu. 2020 kosgeb hibe programları dahil esnaf kredileri için bakıldığında 200 bin TL üst limitli kredilerin yanında 50 bin TL geri ödemesiz hibe kredileri bulunduğunun altını çizelim. Öncelikle KOSGEB üzerinden kredi talep edenler bir işletme sahibi ise iş yerleri için faizsiz esnaf kredisi adı altında kredi başvurusu yapabilir. Eğer ki bu kredi az geliyorsa üst limitli kredi başvurusunda bulunabilir. İlk yıl geri ödemesiz olup, sonraki yıllarda her 3 ayda bir olmak üzere 2 yılda kredinin kapatılması gerekiyor. Kredinin adı da esnafa sıfır faizli kredi olarak geçmektedir.

Esnafa Sıfır Faizli Kredi Başvurusu

Esnafların bu faizsiz kredilerden yararlanması için aşağıdaki esnaf kredisi için evraklar ile beraber kosgeb il müdürlüğüne gitmeleri gerekiyor. İl müdürlüğüne gittiğinizde esnafların yanlarında kaşelerini de götürmeleri şart.

 • Kobi bilgi dökümanı (muhasebeciniz çıkartabilir)
 • Kobi beyannamesi (muhasebeciniz çıkartabilir)
 • Ticaret ve esnaf sicil gazetesi (ortalama 20 TL üzeridir)
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • bağkur veya sgk hizmet dökümü
 • Kaşeni yanınızda götürün

Yukarıdaki evraklar kosgeb başvurusunda geçerlidir ancak esnaf sanatkarlar da kredi temin edebilir. Ancak onlarınki faizli olup şartları da ağır olmaktadır. Esnaf kooperatif kredilerinde aranan şartlara bakıldığında ise

 • 2 adet kefil ve banka hesaplarına sahip olması
 • Kişinin üzerine mal beyanı olması
 • Tc kimlik fotokopisi
 • Halk bankası üzerinden vadesiz hesap açılması
 • Esnaf sicil kayıt belgesi
 • İş yeri vergi levhası

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Dönem dönem kursları aktif eden kosgeb girişimcilik kurslarına katılmanız gerekiyor. Sonrasında başarılı olanlar iş planı hazırlamaları gerekiyor. Yani ne iş kuracaksınız, işin getirisi ve malzemeleri dahil neler gerekli hakkında bir takım bilgileri hazırlamanız gerekiyor. Bunun için sizlere en yakın kosgeb il müdürlüğündeki danışmanız sizlere yardımcı olacaktır. Kosgeb bedava kredi almak isteyenler, girişimcilik sertifikaları ile beraber artık hazır oldukları için devletin çıkaracağı kredi miktarlarına yine kosgeb üzerinden başvurabilirsiniz.

Kosgeb projelerinde destek almak isteyenler kesinlikle yenilikçi ve üretken proje sunmaları hatta yanlarında işçi çalıştıran projelerin daha fazla tutulduğunu görüyoruz. Bu nedenle erkeklerden çok bayanların projelerinin onaylanma yüzdeliği çok yüksektir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın