HUBVC 2020 Beklentileri

Hub girişim sermayesi yatırım ortaklığı (HUBVC) olarak 2020 yılı dahilinde yatırım konusunda önemli şirketlerden biri. Söz konusu orta ve uzun vadede, ülkenin gelişmesine bağlı olarak bu gibi yatırım şirketleri, hem yerli hem de yabancı sermayeli şirketlerin ilgisini çekmekte.

Hubvc Şirketi – Hub Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı

Şirketi tanımak istersek; HUBVC Hub Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. 25.09.2006 tarihinde “Marbaş B Tipi Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş.” ünvanı ile İstanbul’da kurulmuştur. Şirketi biraz daha araştırdığımızda ise

HUBVC, gelişme potansiyeli taşıyan erken aşama teknoloji girişimlerine finansman ve geniş kapsamlı destek sağlayarak global çapta başarılı olmalarını hedeflemektedir. Yani teknik ifadeden uzaklaşarak açıklamak gerekirse, küçük ölçekte olan gelecek vaat eden girişimlere-işletmelere yatırım yaparak onları belli ölçeklere ulaştırmayı hedeflemektedir.(Burada yatırımı sadece finansal olarak algılamak yanlış olur, mentörlük ve network desteği çok daha önemlidir).Bebekken yapılan küçük yatırımlardan, ilerleyen dönemlerde büyük getiriler beklenmektedir. Son durumda Şirketin sahipliği. Mv Holding ve Murat Vargı’dadır. Murat Vargı, Ülkemizin, kişisel serveti anlamında, en zengin 25. kişisidir. Güçlü sermayedar olması şirketler açısından her zaman bir avantajdır.

Murat Vargı, Türkcell’in kurucusu ve ortağıdır. Aynı zamanda KVK’nında kurucusu ve ana hissedarıdır. Murat Vargının2016 yılında Capital dergisinde kendisine yöneltilen ‘Gelecek 5-10 yılda MV Holding’i nereye taşımak istiyorsunuz?’sorusuna verdiği cevap, ‘Varlığının temelini girişimcilikle atan bir kurum olarak girişimcilere erken aşamalarda destek veren StartersHub’ın da globalbir referans haline gelmesini ümit ediyoruz.’ yaptığı bu açıklama ortaya konulan vizyon açısından ve şirkete verilen değer açısından çok önemlidir. Holdingi bu şirkete odaklamış olan bir vizyon, HUBVC açısından çok kıymetli.

Kaynak; https://www.capital.com.tr/is-dunyasi/soylesiler/firsatlari-izliyorum?sayfa=3

Şirketin Türkiye Ofisi’nin yanında ABD’de Silikon Vadisi’nde de ofisinin olması. Şirket bu sayede yatırım yaptığı girişimleri çok hızlı bir şekilde yurt dışına açabilmekte veya yurt dışında gördüğü başarılı girişimlere hızlı bir şekilde ortak olabilmekte. İş ortakları arasında, aws partner network, B/S/H, İş Bankası, Microsoft, Mercedes-Benz, Arçelik, Unilever, Turkısh Aırlenes, Oracle, DigitalOcean gibi şirket ve yapıların olması network açısından çok büyük avantaj sağlamakta. Bu sayede ortaklık kurabildiği şirketlere hızlı bir ivme kazandırabilmekte.

HUBVC Bünyesindeki İştiraklar

HUBVC ’nin iştirakler portföyü anlamında çok güçlü bir yapıya sahip olması. Bünyesinde 80’nin üzerinde iştirak var. Bu iştiraklerden 20 tanesi devam yatırımı almış iştiraklerdir. https://startershub.com/portfolio/

HUBVC son 5 yılda 16 girişime 28 Milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirmiştir. Bu kısmı atlamamak gerekir. Çünkü 5 yıl önce yatırım alan güzel bir girişim, artık exit olma durumuna çok yakın olabilir.

(Unutulmamalıdır ki girişim sermayeleri, gelirlerini olası ortaklıklar ve satış durumlarında veya değerleme farklarından elde eder. Bu yüzden yapılan yatırımların üzerinden 5 yıl geçen devam yatırımlarının olması önemlidir. Bu tarz şirketlerde satış ve ortaklık olmadan bilançolarda kar aramayın. Size bu şirket boş diyenlere de bu cevabı verin.)

HUBVC Dijital Oyun Alanına İlgisi Artıyor

01.06.2020 de verilen haberlere göre Türk oyun şirketi PEAK, 1.8 milyar dolar ile ZYNGA şirketine satıldı. Bu ne demek? Dijital oyun giderek önemini artıyor bu da bu alana yatırım yapan şirketlerin daha fazla kar elde etmesi ve büyümesi demek!

HUBVC dijital oyun alanına ayrı bir önem vermektedir. Bununla alakalı olarak, dünyanın 3’üncü büyük dijital oyun şirketi Netmarble ile iş birliği yaparak programlar düzenlemekte. Bu sektör çok hızlı büyüyen bir sektör olmasından ötürü burada yer alması çok kıymetli. Ve bu alanda yatırım yaptığı, Flat Games, RealıtyartsStudıo şirketler bulunmakta. Yani HUBVC bu kadar hızlı büyüyen bir sektörde de var.

HUBVC Sermayesi Geliştirmek İstiyor!

HUBVC yakın zamanda bedelli sermaye artırımı yaparak, sermaye yapısını güçlendirdi. Şirketin bedelliden gelecek kaynağını büyük oranda yeni yatırımlarda kullanacağı yönünde yaptığı açıklamalar mevcut.Ve bu yönde de yeni yatırımlar yapıldığı görülmekte. (Hızlı Büyüme)

Şirket sahibi Murat Vargı Bey’in tahsisli sermaye artırımı yapma ihtimallinin her zaman gündemde olması. (Geçmişte bu yönde bir karar alınmıştı, sonrasında vazgeçilmişti.)

Şirket yeni büyüme alanı olarak, Türkiye başta olmak üzere Orta ve Doğu Avrupa’da ürünü piyasaya yeni çıkmış veya gelir elde etmeye başlamış girişimleri hedeflemekte. Ve bu yönde de yeni yatırımlar yaptığı görülmekte.(Yani büyümeye devam)

Devletimizin bu alanlarda çalışan şirketlere sağlayacağı desteklerini gün geçtikçe arttırıyor ve arttıracak olması. Sürekli gündemde olan Turcorn’ların çıkarılması konusunda HUBVC’nin bünyesinde bulunan şirketlerinde bu yönde güçlü birer aday olması. (Unutulmamalıdır ki, son sıkıntılı geçirdiğimiz bu salgın döneminde dahi yerli solunum cihazının üretilmesine öncülük eden şirket de bir startup girişimidir.)

Değişen dünyada teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve hele ki son yaşanılan bu virüs salgını olaylarından sonra dijitalleşmenin çok hızlı olarak her alanda yaşanacak olması. 5 yıl sonra ulaşılması beklenen gelişmelerin 1 yıl sonra dahi ulaşılabilecek olduğunun düşünülmesi. Bu durum şirketlerin büyüme hızlarını pozitif yönde etkileyecektir. HUBVC’nin sadece belirli bir alan özelinde yatırım portföyü oluşturmamış olması özellikle önem taşıyor.

Şimdi yukarıda saydığımız bütün alanları bünyesinde barındırabilen HUBVC orta ve uzun vadede her dönem değerlemelerini arttırarak yoluna devam edecektir. Tabi ki böyle bir şirkete yabancı fonların ilgisi de her zaman gündemde olacaktır. Bir başka ifadeyle teknolojik bir sepet oluyor HUBVC! Şöyle düşünün bir teknoloji şirketine yatırım yaptığınızda hangi değerlemeyle yatırım yapıyorsunuz? Ancak burada farklı teknoloji alanlarından çok sayıda şirket’e tek bir şirket üzerinden yapmış oluyorsunuz uzun vadeli olarak bunu asla unutmayın.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın