İadeli Taahhütlü Posta Nedir? Nasıl Gönderilir?

İadeli taahhütlü postalar gönderi sorgulama sistemine sahip postalardır. Her posta sisteme kaydedilir ve eşleştirilir. Böylece hiçbir problem olmadan gönderinin sorgulanması ve anlık olarak nerede olduğunun takip edilmesi çok daha pratik olmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan ve popüler bir hale gelen bir sistem olmasına rağmen son dönemde sosyal medyada yeniden iadeli taahhütlü posta nedir? sorusu gündem olmuştur. Bununla ilgili en net cevap her zaman olduğu gibi yine elbette ki PTT’den öğrenilebilmektedir. Ancak en basit tabiriyle yukarıda da belirtildiği üzere iadeli taahhütlü posta, sisteme kaydedilen ve bu sayede takip edilebilen posta türüne verilen bir addır.

Bu posta türü sayesinde hiçbir problem olmadan posta takip işlemi yapılabilir. Ne zaman ulaşacağı ve anlık olarak nerede olduğu hakkında en detaylı bilgiye ulaşmak da mümkündür. İadeli taahhütlü postaların en büyük avantajlarından biri de asla kaybolmamasıdır. Sürekli olarak sistem tarafından takip edilebildiği için kaybolma gibi bir ihtimali oldukça düşüktür. İstenilen her an takip ve kontrolünün yapıldığı bu posta türü oldukça kullanışlıdır. Kaybolmaması gereken ve özenli bir şekilde taşınması gereken özel eşyaların genellikle böyle gönderilmesi gerekir. İadeli taahhütlü posta şeklinde gönderilmeyen ürünlerde meydana gelen kaybolma, kırılma ya da eksik ürünün gitmesi oldukça yaygın bir problemdir. Bu tip problemlerle karşılaşmamak için yapılması gereken şey de oldukça basittir.

İadeli Taahhütlü Posta Nedir? Nasıl Sorgulanır?

İadeli taahhütlü postanın en büyük avantajlarından birinin sorgulanabilir olduğu bilinen bir gerçektir. 7/24 nerede olduğunun takip edilebiliyor olması iadeli taahhütlü posta hizmetinin en büyük avantajıdır. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirmek de oldukça pratik ve kolay bir sistemle mümkündür. Yapılması gereken tek şey E-Devlet üzerinden ilgili sayfaya giriş yaparak sorgulama işlemi yapmaktır. Bunun yanı sıra PTT üzerinden giriş yaparak da iadeli taahhütlü posta sorgulama yapılabilmektedir. Bu işlemin de ptt.gov.tr adresi üzerinden rahatlıkla yapılabilmesi mümkündür. İadeli taahhütlü postaların sorgulanması için gereken tek şey gönderim sırasında alınan takip kodudur. Bu kodla 7/24 internet üzerinden anlık olarak gönderi takibi yapılabilir.

İadeli Taahhütlü Posta Gönderim Ücretleri

İadeli taahhütlü postaların gönderim ücretleri de elbette ki normal postalardan farklıdır. Bu tür postalar genellikle gramaja bağlı olarak fiyatlandırılır. İadeli taahhütlü posta gönderim ücretleri yapılan son zamlardan sonra aşağıdaki gibidir;

  • 20 gram = 9TL
  • 50 gram = 10TL
  • 100 gram = 13TL
  • 500 gram = 17,50TL

Normal postalara göre daha yüksek fiyatlara sahip olması oldukça normaldir. İadeli taahhütlü postalarla postanın anlık olarak nerede olduğunu ve tahmini varış süresini görmek mümkündür. Bu sebeple standart posta türlerine göre birtakım fiyat farklarına da sahip olabilir. İadeli taahhütlü postalar son dönemin en sık tercih edilen gönderim yöntemleri arasındadır.

YouTube video
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın