Ihlamur Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir? (Doğru Bilgi)

                                                                    

Sağlık açısından bilinen faydaları ile yaygın bir şekilde çayı tüketilen ıhlamur, Ağaç şeklinde olup özellikle kireçli toprakları sevmektedir. Ihlamur ağacının dünya üzerinde ise yaklaşık kırk farklı çeşidi bulunmaktadır. Yaprakları ve Çiçekleri  çay olarak tüketilmekte olan ıhlamur Malvaceae ailesine ait bir ağaç türüdür. Kokusu ile adeta insanı büyüleyen bu ağaç özellikle Türkiye üzerinde yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

Ihlamur ağacı Haziran ve Temmuz aylarında beyaz renkli çiçekler vermeye başlar. Sonbahar aylarında ise ıhlamurlar çay olarak tüketilmek amacı ile toplanır ve kurumaya bırakılır.

Ihlamur Nedir?

Ihlamur farklı pek çok çeşidi bulunan bir ağaç türüdür. Fakat bu çeşitleri arasında yalnızca iki tanesi tıbbi bitki kategorisinde yer almaktadır. Diğer ıhlamurlar çay olarak tüketilemez. Bu iki çeşit ıhlamurun isimleri ise yaz ıhlamuru ve Avrupa ıhlamurudur. Bu ıhlamur türlerinin diğer isimleri ise  Tilia Platyphyllos adı verilen ve yaz aylarında verim sağlayan büyük yapraklı ıhlamur bir diğeri ise küçük yapraklı olan Tilia cordate olarak bilinmektedir. Ihlamur ağacının yaprakları da çay formunda kullanılıyor olsa da sağlık açısından mucizevi etkilerinin en yoğun olduğu yer çiçekleridir. Ihlamurun aynı zamanda gövde kısmındaki kabuklar da çay formuna dönüştürülebilmektedir. Ihlamur manganez, C, A, B6, demir ve kalsiyum gibi mineraller açısından da zengindir. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde vücutta yer alan toksinlerin atılmasına ve terlemeye yardımcı olmaktadır.

ıhlamur nedir?

 Ihlamur Çayının Faydaları

 Ihlamur çayı özellikle sakinleştirici etkisi ile dikkat çekmektedir. Hoş bir kokuya sahip olan ve demlenirken dahi buram buram kokan ıhlamur çayı ;

  • Vücudun stresten arınmasına ve zihnin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.
  • Stres sebebi ile tetiklenen aknelerin azalmasına yardımcı olmaktadır.
  •  Özellikle kış aylarında meydana gelen solunum yolları enfeksiyonlarının çok daha rahat bir şekilde atlatılmasına, boğaz ağrısı ve öksürüğün azaltılmasında kullanılmaktadır.
  • Bağırsak hareketlerini düzenlenmesi için tercih edilebileceği gibi şişkinlik şikayeti olanlara da adeta şifa kaynağıdır.
  • Uykuya daha çabuk bir şekilde dalmayı kolaylaştırır ve hafif depresyon belirtilerine karşı iyi geldiği belirtilmektedir.
  • Ödem atıcı olarak kullanılabilir.
  • Migren, romatizma gibi sorunların çözümüne yardımcı olabilmektedir.

Ihlamur Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Ihlamur çayı her ne kadar sağlığa faydalı olsa da bazı bireylerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Özellikle kalp rahatsızlığı bulunanlar, hamile bireyler ve emziren anneler mutlaka kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Sakinleştirici özelliği sayesinde tansiyon düşüklüğü gibi sorunları da tetikleyebilmektedir. Ayrıca lityum tedavisi alan bireyler mutlaka doktora danışmalıdır. Zira ıhlamur çayı vücutta lityum salınımını artırabilmektedir.

YouTube video

Genel kategorimize göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 Kişi Değerlendirdi!

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın