İmza Beyannamesi Formu

Şahıslar veya şirketler noterden imza beyannamesi formu alırken sizlerden talep ettikleri evrakları da yanınızda götürmeniz gerekiyor. Ayrıca 2020 imza beyannamesi ücreti adı altında kesilen makbuzu da almanız önerilmektedir.

İmza Beyannamesi Form

Bildiğiniz gibi 2020 yılı tüm devlet kurumlarındaki işlemlerin ücrete tabi olanların maliyeti artırıldı. Bunlardan biri de imza sirküsü olup, bunun yanında imza beyannamesi harcı da eklenmiştir. İmza beyannamesi resmi kurumlar tarafından talep edilen belgelerden birisidir. İmza beyannamesi yetkili kişinin imzalarının noter tarafından tasdiklendiğini gösteren belgedir. İmza sirküsü harcı 98 TL olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl çok daha düşük olan bu bedel yeni yıl ile birlikte zamlanarak bu rakama ulaşmıştır. İmza sirküleri hangi durumlarda istenir sorusuna ise; ticari işlemlerde genellikle geçerli olan imza beyannamesi, yetkili bir kişinin attığı imzayı yasal olarak önemli olduğunu belirten ifadedir. Şirket adına farklı kişilerin sahte imza ile dolandırıcılık faaliyetlerin yapmaması için büyük ölçüde önemli olan imza beyannamesi günümüzde bu konuda büyük bir öneme sahiptir.

Sizlerde imza sirküsü almak istiyorsanız en yakın notere kimlik kartınız dahilinde giderek, aynı gün içinde işlemleri başlatarak çıkartabilirsiniz. Günümüz şartlarında imza beyannamesi ortalama tutarı 83 lira civarında.

İmza Beyannamesi Formu İndir

İmza sirküleri hazırlama işlemini noterler yapar. Bireysel olarak notere yapılan başvurularda gerekli belgeleri ve evrakları tamamladıktan sonra noter sizlere imza sirküsü belgesini hazırlayıp verecektir. İmza sirküsü en yakın notere gittikten sonra yaklaşık 15 dakika içerisinde çıkarmak mümkündür. İmza sirküsü çıkarmak için 3 farklı yere imza atmanız istenir. Bu imzalar neticesinde nüshalardan birisi noterde saklı olarak kalacaktır. Ardından diğer nüshalar ise kişiye teslim edilecektir.  İmza sirküsü bankalardan diğer resmi kurumlara kadar pek çok yerde geçerli olan bir hizmet alanıdır. İmza sirküsü ile işlerinizi hızlandırmak, kolay ve pratik bir şekilde işlerinizi yürütmek her zaman mümkün olacaktır. Bu yüzden sizler de yasal düzenleme dahilinde imza sirküsü çıkartarak hem kendinizi hem firmanızı kayıt altına alabilirsiniz.

İmza sirküleri hazırlama konusunda tüm işlemleri noterler başlatmakla beraber sadece sizlerden talep edilen belgeleri getirmeniz talep edilir. Bu nedenle zamandan kazanmak isteyenler istenen evrakları vakti zamanında teslim etmeleri önerilmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın