İmza Beyannamesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? 2024

Vatandaşlar imza beyannamesi almak için notere gittiklerinde gerekli olan evrakları yanında götürmeleri gerekiyor. İmza beyannamesi için gerekli belgeler eksik olduğunda noterden imza beyannamesi alınmaz. Şahıslar bankacılık veya resmi kurumlar tarafından talep edilen imza beyannamesi almak için her hangi bir notere gitmeleri gerekiyor. Gitme aşamasında noter görevlisi şahıstan bir takım belgeler talep eder. Bu nedenle imza beyannamesi için gerekli belgeler hakkında önemli bilgileri buradan bulabilirsiniz.

İmza Beyannamesi İçin Gerekli Belgeler Neler?

Bu beyannamenin amacı, resmi kurumun sizden talep ettiği bir imzanın kesinlik kazanması içindir. Genelde bankalarda ticari hesaplar açanlar, şahıs şirketi kuranlar veya banka pos cihazı alıp kullanmak isteyenlerden talep etmektedir bankalar. Bu yüzden bankalar ile sürekli çalışma içinde olanlar, bu belgeyi alıp fotokopi ile çoğaltarak ilerleyen zamanlarda işlerine yeniden lazım olacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Günümü şartlarında imza beyannamesi için noterin talep ettiği bir takım belgeler evraklar bulunuyor. Bunlar genelde aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

  • Şahsın kimlik fotokopisi
  • Şahıstan alınacak olan bir imza teyiti
  • Şahıstan imza beyannamesi için talep edilen noter ücreti.

Yukarıdaki belgeler eşliğinde imza beyannamesi ücreti verilerek, kolayca işlemlerinizi bitirebilirsiniz. Bir çok birey ise noterden imza beyannamesi çıkarmanın ücretini merak etmektedir. Diğer konularımızda sizlere o ücretlendirme hakkında detaylıca bilgiler vermiştik.

İmza Beyannamesi Geçerlilik Süresi 2024

Devlet kurumları imza beyannamesi çıkardığınızda bir süreç belirtir ilgili evrakın üzerinde. Genelde bu süreç süresiz olmakla beraber bankalar, imza beyannamesi talep ederken son 6 ayda çıkarılan bir evrak talep eder. Ancak devlet bankaları dahil çoğu bankalarda sizlerden yeniden imza beyannamesi talep edildiğinde o eski evrak ile işlerinizi devam ettirebilme şansının var olmadığını belirtelim. Özellikle banka pos cihazı alımlarında sizlerden talep edilen imza beyannamesi son 6 ayda çıkarılan bir nüsha şeklinde isteniyor.

Noter imza beyannamesi verirken sürenin fazla olması uyarısında bulunmanız önerilir. İlgili noter personellerine 1 yıllık değil, 2 yıllık almak istediğinizi belirtin.

İmza Beyannamesi Çıkarmak İçin Ne Gerekiyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi imza beyannamesi çıkarılırken, şahıslardan bir takım evrak talep ediliyor. Bunlar arasında en önemlisi şahsın TC kimlik kartının kesin olarak yanında bulundurması. Ayrıca imza beyannamesi çıkarılması ücrete tabi olduğundan yanınızda nakit para olması gerekiyor. 2024 imza beyannamesi ücreti 108 TL olduğunu hatırlatalım. Bunları toparlarsak yani imza beyannamesi çıkarmak için ne gerekiyor sorusuna yanıt bulmak istediğinizde aşağıdaki evrak ve belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

  • TC kimlik veya ehliyet kartı
  • Beyanname ücreti 2024 fiyatı 108 TL
  • İmzanız
İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın