İmza Beyannamesi İle İmza Sirküsü Aynı mı? 2022

Bireyler veya şirket sahipleri, imza beyannamesi ile imza sirküsü aynı mı sorusuna yanıt arayabilir. Hemen herkes bu bilginin aynı olduğunu düşünür ancak noterden edinilen resmi bilgilere göre imza beyannamesi ile imza sirküsü aynı değildir. Üstelik bunun ücretleri de farklıdır. Aşağıdaki bilgiler sayesinde arasındaki farkları net olarak öğrenmiş olacaksınız. Bu nedenle birçok bireyin aklında imza beyannamesi ile imza sirküsü aynımı sorusuna yanıt aramakta.

İmza Beyannamesi Nedir?

İmza beyannamesi şahıslara yani bireylerin çıkardığı resmi evraktır. Şahıs adına verilen bu belgeye imza beyannamesi denilmektedir. Her hangi bir  noterden bunu ücret dahilinde satın alabilirsiniz. 2022 imza beyanname ücretleri hakkında önceki konumuzdan bilgi alabilirsiniz. İmza beyannamesi genelde ticari faaliyetler için verilmez bunun için imza sirküsü çıkarılması gerekiyor. Özellikle ticari kredi başvurularında sizlerden şirket imza sirküsü talep ederler. Bunun için yine notere gidip çıkarmanız gerekiyor.

İmza beyannamesi çıkarmak için şahıs adına olması nedeni ile o şahsın TC kimlik kartı gerekiyor. Şahsın ayrıca kendisi notere gitmesi gerekmekle beraber, başkasının adına imza beyannamesini çıkaramazsınız! Her yıl değişen miktarlarda imza beyannamesi ücreti artmaktadır ki, bu yıl ki ücretin 108 TL olduğunu belirtelim. Öte yandan imza beyannamesi süresi süresizdir ancak bu evrakı kaybedenler veya yeniden çıkarmak isteyenler, yeniden ücret ödemek zorunda olacaklar. Yenileme ve çıkarma işlemleri, size en yakın noter tarafından şahıs adına yapılıyor.

İmza Sirküsü Nedir?

İşte en çok merak edilen konulardan biri de imza sirküsüdür. Zira çoğu kişi imza sirküsü ile beyannameyi karıştırmaktadır. Oysa ki iki kelime de farklı konularda olup, farklı işlemler için kullanılmaktadır. İmza sürküsü, ticari işletmeler için kullanılır. Dükkan, büfe, lokanta vb. esnaflık yapanlar veya şirketler için imza sirküsü olmazsa olmaz konular arasında.

Hemen herkesin aklında ise imza beyannamesi nedir, imza beyannamesi nereden alınır, imza beyannamesi, imza sirküsü, imza sirküsü nedir, imza sirküsü nereden alınır soruları geliyor. 2022 imza sirküsü ücreti adlı konumuza bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Genelde burada ise şirket adına noterden alınacak olan belgeye denilmektedir. İmza beyannamesi bir nevi ticari faaliyetler için kullanılmaz.

Sonuç olarak bakıldığında bilmemiz gerekenler arasında en önemlisi imza beyannamesi ile imza sirküsü farklı olduğu ve fiyatlarında ayrı olarak verileceğini unutmayalım.

Noter Çalışma Saatleri – Güncel Noter Mesai Saatleri Kaça Kadar?

Noterden resmi olan birçok kurum işlemleri yapılabilir. Araç satışı ve devri, imza beyannamesi, imza sirküleri, evlilik sözleşmesi, kira sözleşmesi, taahhütname örneği, kefaletname, vasiyetname çıkarma, vakıf senetleri vb. birçok kalemin özel sözleşme durumlarını noterlerden yapabiliyoruz. Noterin amacı aslında bir sözleşmenin veya kelimelerin hukuksal olarak resmiyet kazandırmasıdır. Çoğu vatandaş, her gün bu gibi işleri için en yakın noterin yolunu tutar. Ancak vatandaşlar, bazen mesai saatlerine takılıp, işlemleri yarıda kalabiliyor. Bu nedenle noter çalışma saatleri sizlere faydalı gelecek önemli bilgiler arasında.

Noter mesai saatleri hafta içi her gün 08:00 – 12:00 ile 13:00 – 17:00 arasında çalışmaktadır. Öğlen arası mesai saati 12.00 – 13:00 arası olup, 1 saat personeller dinlenme ve yemek molası vermektedirler.

Noter hafta sonu açık mı? Ne yazık ki, noterler resmi bir kurum olması nedeni ile devlet memurları çalışma şartlarını taşırlar. Bu yüzden hafta sonu noter açık olmaz. Cumartesi noter açık mı, soranlar oldukça fazladır. Bildiğiniz gibi memurların neredeyse tamamı cumartesi ve pazar günü çalışmazlar.

Noterde kredi kartı geçerli mi? Bildiğiniz gibi noterde yapılan işlemlerin çoğu maddi olarak yapılmaktadır. Araç satışından tutun da, imza beyannamesi veya imza sirküsü çıkarmaya kadar her çıkarılan evrak bir maddi değer taşımaktadır. Harç pulu, damga vergisi, kağı bedeli, KDV dahil bu gibi işlemlerin tutarı her ne kadar az görünse de, bazen vatandaşların yanlarında nakit para götürmemesi sıkıntı yaşamalarına neden olabilir. Ancak üzülmenize gerek yok! Noterde kredi kartı geçerlidir! Ancak bazı noterlerde pos makinesinin arızalanma ihtimali de söz konusudur. Siz yine de ne olur olmaz diye yanınızda kesinlikle nakit para götürmeyi unutmayın.

İmza değiştirmek için ne yapmak gerekiyor?

Bugüne kadar imzanızı yasal olarak herhangi bir yere vermeyenler, imzalarını değiştirebilirler. Ancak bir kez imza beyannamesi alanlar bu evrakı verdikleri bankalardan yeni bir işlem yapıp, farklı bir imza attıklarında bankalar işleme onay vermezler. Sizlerden imza değiştirdiğinize dair imza beyannamesi talep ederler. En yakın notere giderek ücret karşılığında yeni imza beyannamesi çıkararak, imza değiştirebilirsiniz.

İmza değiştirmek sorun olur mu?

Yasal olarak sıkıntı olmasa da, imza değiştirmek bankalarda ve resmi kurumlarda değişik imzaların atılması ve imzaların uyumsuz olması sizlerin işlerinin olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Bankalara gidenler dekont almak istediklerinde imza atmasını talep eder gişe görevlisi. O imzayı taratıp, ekranındaki ilk imza ile karşılaştırdıklarını belirtelim.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın