İmza Beyannamesi Nasıl Alınır? Neler Gerekli 2022

Vatandaşlar imza beyannamesi nasıl alınır ücreti ne kadar nereden çıkarılır şeklinde sorulara yanıt arayabilir. İmza beyannamesi için gereken evraklar, 2022 imza beyannamesi ücreti gibi önemli bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

İmza Beyannamesi Nasıl Çıkarılır?

Bu konuda bilgi almak isteyenler öncelikle kim için çıkaracak ise o şahsın noterde hazır bulunması gerekiyor. Siz kendi adınıza imza beyannamesi çıkarmak için girişimde bulunuyorsanız eğer sizin şahsen noterde olmanız gerekiyor. Ancak orada bulunmayanlar, notere vekalet vererek, o bireyi devreye sokarak onun adına imza beyannamesi alabilir. Bu belgeyi çıkarmak isteyenler öncelikle;

  • Şahıs adına çıkarılacak ise şahsın TC kimlik kartı veya ehliyet kartı yanında bulundurması zorunludur
  • Sizlere noterde uzatılan evrak üzerinde imza atmanız talep edilir. Oraya imza attıktan sonra sisteme kayıt edilir.
  • Noterdeki imza beyannamesi geçerlilik süresi süresizdir herhangi bir kurum güncel tarihli talep ettiğinde yenilemek zorunda kalabilirsiniz. Genelde bir yıllık süreç zarfında sorun çıkmamakta.
  • İmza beyannamesi noter ücreti 2022 yılı tutarı 108 lira şeklinde. Bu tutarı orada nakit olarak ödemek zorundasınız.

Noter Tasdikli İmza Beyannamesi Nedir?

Noter tarafından sizlere verilen evrak üzerinde noter imzası ve kaşesi bulunmakta. Bu iki önemli etken bulunmadığında geçersiz bir evrak parçası olduğunu belirtelim. Bu nedenle noter tasdikli imza beyannamesi sizlere en yakın noter tarafından çıkarılmakla beraber, 2022 yılı noter imza beyanname ücreti 108 liradır.

Bireyler ise 2 farklı terimi karıştırabilir. Söz konusu imza beyannamesi ile imza sirküsü karıştırılmaktadır. Bu nedenle imza sirküsü bireysel vatandaşlar için olmamakla beraber ticari faaliyet gösteren ltd veya şirketler için alınan resmi evraklardan bir tanesidir. Bunun da işlem ücreti artırılmış olup, 2022 imza sirküsü noter ücreti konumuzdan öğrenilebilir.

Noter tasdikli demek noterin ilgili evrağa onay vermesi demektir. Bu nedenle imza beyannamesi kağıdını çıkarırken sadece imza atılması gerekmiyor orada noterin tasdiklemesi yani onaylaması da gerekmektedir. Size verilecek olan imza beyannamesi bu son işlemle beraber artık resmiyet kazanmış olacaktır.

Noter İmza Beyannamesi Süresi

Noterden alınacak olan bu belgenin süreli olup olmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Noter imza beyannamesi süresi süresiz olup, istediğiniz zaman kullanmak mümkündür. Ancak bankalardan resmi işlemler yapıldığında ticari müşteriler için güncel imza beyannamesi belgesi talep ediliyor. Bu da son 1 yıllık resmiyet kazanmış evrağın getirilmesi demek. Söz konusu bu belgenin 1 yıldan fazla sizde kalması banka için önemsiz olarak görüleceğinden yeniden imza beyannamesi çıkarılması gerekiyor. Bu da vatandaşa ek ücret olarak karşılarına çıkıyor.

Beyanname süresi imza sirkülerinde de geçerli olup, burada ilgili kağıdı alırken zaten imza sirküsü süresi şu yıllar arasında geçerlidir diye ibare geçer. Ancak beyanname alırken bu süreçten bahsedilmez.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın