İmza Beyannamesi Nasıl Alınıyor?

Şahıslar veya firma sahipleri noterden imza beyannamesi alma aşamasında nasıl alınacağını sorgulayabilir. Zira bankalar veya resmi kurumlar tarafından talep edilen evraklardan biri olan imza beyannamesi ücrete tabi olup, her yıl bu tutar artmaktadır.

İmza Beyannamesi Örneği İndir

Bu beyannamesi indirmek yerine en yakın notere giderek talep edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi resmi kurum olan noterden imza beyannamesi almak istersek, sizlerden bir takım belge İmza beyannamesi almak için herhangi bir notere giderek imza beyannamesi almak istediğinizi söylemeniz halinde 3 farklı kağıda imza attırarak imza beyannamesi alabilirsiniz. İmza beyannamesi almak için okuma ve yazması olmayan kişiler için şahit gerekmektedir. Eğer ki okuma yazmanız yoksa, yanınızda 2 tane şahit götürmeniz gerekiyor. İmza beyannamesi çıkarmak için notere belli bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu rakam her yıl değişmektedir, 2020 yılında 50 TL civarında olmaktadır. İmza beyannamesi alırken nüsha sayısı üzerinden fiyat talep edilmektedir. Tek nüsha istediğinizde örnek olarak 50 TL ödüyorken, iki farklı nüsha talep etmeniz halinde ödeyeceğiniz tutar 90 TL olmaktadır. Bu kriterlere dikkat etmek gerekir.

İmza sirküleri mevzuat gereği gereklidir. Uygulanan kanunlar ve yönetmelik gereğince bu nüsha sadece noterler tarafından alınmaktadır. Adınıza olası bir dolandırıcılık olayı tespit edilmesi halinde imza beyannamesi ile imzanın size ait olduğu tespit edilir.

İmza Beyannamesi Ücreti Ne Kadar?

Beyanname ücretleri her yıl değiştiğini belirtmiştik. Bu nedenle 2019 imza beyannamesi fiyatı da artmış olup ortalama tutarın 50 lira şeklinde olduğu tarafımıza bildirilmiştir. İmza beyannamesi ile kişinin adı, soyadı, adresi, kimlik bilgileri ve diğer tüm kişisel bilgileri tespit edilebilmektedir.  Bir nevi bu belge ile kişinin yetkileri belirlenmiş olmakta ve noter tarafından tastiklenir.

E devlet imza beyannamesi sorgulama işlemleri ile e devlet üzerinden de yapılabilmektedir. E devlet üzerinden sunulan bu hizmet dahilinde TC kimlik bilgilerinizi ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak imza beyannamesi sorgulaması yapabilir, bu alanda yetkilerinizi kontrol edebilir hızlı şekilde bilgi edinebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın