İmza Beyannamesi Neden İstenir?

Bankalar ile kobi, esnaf gibi bireyler arasında olan kredi başvurularında banka, şahıslardan imza beyannamesi talep edebilir. Bu durumda bireyler, imza beyannamesi neden istenir sorusuna yanıt arayabilir! Günümüz şartlarında noter tarafından verilen beyannameler için bir ücret söz konusu olup bu yılki imza beyannamesi ücreti 90 lira şeklindedir.

İmza Sirküleri Metni

Günümüzde teknolojinin hızlı şekilde artması ve insanların yeni girişimleri hayata geçirmesi dahilinde belge ve evrak sahtecilikleri de aynı ölçüde artmaya başlamıştır. Teknolojinin olumlu yönleri ve imkanlarının yanı sıra, olumsuz yönleri de mevcuttur. Bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına ilgili yasalar ve düzenlemeler dahilinde noterler tarafından imza beyannamesi talep edilmektedir. İmza beyannamesi ile şirket yetkilisi kişinin imzası kayıt altına alınır. Gelecek bir zamanda olası bir durumda yetkili adına imza atılmış olsa bile, eğer o imza kişiye yani şirket yetkilisine ait değilse, hiçbir sorun olmayacaktır.

Bu yüzden kişileri ve kurumları korumak adına imza beyannamesi oldukça büyük önem taşımaktadır. İmza beyannamesi yani imza sirküleri bu yüzden gereklidir. Beyanname alırken en önemli husus aslında şahısların beyanname süresine dikkat etmesi gerektiğidir. Birine vekalet verirken imza beyannamesi büyük önem taşımaktadır.

İmza Sirküleri Kopyası

İmza sirküleri metni içinde firmaya ilişkin ve başvuran kişinin temel bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilerin yanı sıra yetkiliye ait olan imza ile yasalar karşısında kötü niyetli kişiler için yetkilinin imzası koruma altına alınmış olmaktadır. İmza sirküleri kopyasını bankalar ve benzeri kurumlar isteye bilmektedir. Bankalar tarafından istenen bu evraklar imza sirküleri kopyası olarak verilmektedir. Bu yüzden imza beyannamesi ve imza sirkülerini noterden alırken birkaç nüsha halinde alınması faydalı olabilmektedir. Ancak pek çok firma tek nüsha olarak da bir yılı çıkarmaktadır. Bu bağlamda karar sizindir, farklı imkanlardan faydalanmak, pos makinesi almak ve benzeri işlerde imza beyannamesi ve imza sirküsü gerekli olacaksa birkaç nüsha olarak almakta fayda vardır.

Bireyler ne yazık ki beyanname ile sirküleri karıştırmaktadır. Beyanname şahıslara verilmekte olup sirküleri ise şirket kobi veya esnaf gibi şahıslara verilmektedir. Eğer bir şirket için noterden imza beyannamesi talep edeceksiniz ilk etapta imza sirküleri çıkarmanız gerekecektir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın