İmza Beyannamesi Nedir? Fiyatı Ne Kadar 2024

İmza sirküsü ile imza beyannamesi ile aynı anlama gelmemektedir. İmza beyannamesi nedir diyecek olursak, noter tarafından şahıslara verilen ücrete tabi olan resmi evrak yerine geçmektedir. Söz konusu imza beyanname fiyatları her yıl artmakta olup sizlere 2024 imza beyannamesi ücretleri buradan vererek bilgi almanızı sağlayacağız.

İmza Beyannamesi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Öncelikle bu belge evrak için noter tarafından verildiğini ve ücretini vermediğiniz takdirde alamayacağının altını çizelim. Belgeyi almak için yanınızda ehliyet veya TC kimlik kartınızın olması zorunludur. Okuma yazma bilmeyenlerin imza belgesi veya imza sirküsü almaları için yanında 2 adet şahit getirmeleri de gerekmektedir. Bu konuda okuma yazma bilmeyenler için noter kesinlikle taviz vermemektedir. Bu nedenle okuma yazmayı olmayanların yanlarında imza beyannamesi için şahit götürmeleri tavsiye edilir. Okuma yazmayı olmayanlar için imza yerine ilgili kağıda mühür basılır.

İmza beyannamesi nedir, çoğu vatandaş imza sirküsü ile beyannameyi karıştırabiliyor. Beyanname normal vatandaşların tamamı alabilirken, imza sirkülerini ise şahıs şirketleri, LDT tarzı işletmeler alabilir. Birden fazla ortak var ise her biri için imza sirküsünin örnekleri belirtilmelidir. İmza beyannamesi noter ücreti yazımızı okuyabilirsiniz…

İmza sirküsü belgesi gerek şahıs gerekse de ticari faaliyetler için son derece önem arz eden bir belge niteliği taşır. Bu belgenin farklı bireylere aktarılması ve zaman kavramının verilmemesi durumunda olumsuz sonuçlar doğurabilir. En basit örnek ile açıklamak istediğimizde ; şirketinizin olduğu ve imza sirküsü için şirketin tüm resmi işlemlerinin bir şahsa aktarılması talebi ile imza sirküsü alındığında, ilgili metinde beyannamede süre kavramına ve sınırların çizilmesine önem vermeniz gerekiyor. Aksi takdirde süre olmadığında şirketiniz elinizden gidebilir. Noter nedir?

İmza Beyannamesi Nedir, Ne Kadar Ücreti?

Noter tarafından verildiğini ve bu belgenin aslının teslim edilmesi gerekiyor. Her yıl ortalama olarak 10/20 TL arasında artma söz konusu olup, imza beyannamesi ücretleri konumuzdan bilgi alınabilir. Daha önceki konularımızda 2024 imza sirküsü ücretleri de sitemizde verilmişti. İmza beyannamesi ücretleri 2024 yıl sonuna kadar 108 TL arasındadır. Bu belgenin makbuzuna aşağıdaki ekrandan bakıp, inceleyebilirsiniz.

imza beyannamesi noter ücreti
imza beyannamesi noter ücreti ne kadar

Söz konusu bu evrakları alırken noter sizlerden ücreti nakit olarak almaktadır. Genelde bankalar kredi onayı verdiklerinde sizlerden imza beyannamesi talep eder. Özellikle pos cihazı başvurularında işletme sahiplerinden imza beyannamesi isteniyor.

İmza beyannamesi verilirken, noterin sizlerden kestiği kesintilere bakarsak 2024 yılı için

  • Noter imza beyannamesi harcı 25.80 TL
  • Noter imza beyannamesi değerli kağıt bedeli 50.00 TL
  • Noter imza beyannamesi Sait tahsilat 26.74 TL
  • Noter imza beyannamesi KDV tutarı ise 4.81 TL

olacak şekilde toplamda 107.35 TL noter imza beyannamesi ücreti 2024 yılı şeklindedir.

5/5 - (3 Kişi Değerlendirdi!)
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın