İmza Beyannamesi Noter Ücreti 2022 Ne Kadar?

2022 imza beyannamesi noter ücreti 108 TL olup bu işlem tek örnek için geçerlidir. Birden fazla imza beyanname örneği çıkarmak istediğinizde fiyat artmaktadır. Beyanname almak için sizlerden talep edilenler genelde kişinin nüfus cüzdanı ve ilgili evrak üzerine atılacak olan imza yeterlidir. İşlemler noterdeki yoğunluğa göre 10 dakika sürüyor.

Normal bireylerin imza beyannamesi çıkarmaları için notere gitmeleri ve ücret dahilinde bu belgeyi alabileceklerini belirtelim. Birey notere giderken kimlik kartını ibraz etmelidir ayrıca imza beyanname noter ücreti 2022 yılı tutarını da şahsen ödemelidir. İmza beyanname ücreti 2022 konusunda geçerlilik süresi dahilinde işleme tabii olmaktadır.

2022 İmza Beyannamesi Ne Kadar?

2022 yılı için devlet kurumlarının tamamında artış olmuştur. Vergi, primler, tahsilatlar vb. tüm kalemlerde ciddi bir artış söz konusu oldu. Normal bir bağkur primi 2021 yılına kadar 1235 TL den başlarken, 2022 yılı bağkur ücreti 1726 TL ye yaklaştı. Hali ile bu zamlı artıştan noter ücretleri de payını aldı. Şahıslar, kendilerine gerekli olan imza beyannamesini noterden almak istediklerinde 108 TL vermesi gerekiyor. Vatandaşlar, imza beyannamesi noter ücreti parası için ayrıca süreli olmakla beraber ilgili tarihleri geçerse, etkisizleşiyor ve buna göre yeniden çıkarmanız gerekiyor.

Beyanname alınırken, yanınızda TC kimlik kartı veya ehliyeti bulundurmanız zorunludur. Başkasına adına beyanname çıkarırken ise o şahsın vekalet kararını resmi olarak ibraz edilmesi gerekiyor. Çoğu noter işlemlerinde okuma yazması olmayanlar için aileden şahit talep edilerek, resmi işlemlere başlanır.

Bir birey notere giderken başkası adına imza beyannamesi çıkaramaz. Bu nedenle beyan edecek kişinin şahsen gelmesi gerekiyor. Okuma yazması olmayanların notere gelmesi durumunda yanında şahit getirmesi zorunludur. Bu nedenle okuma yazması olmayan bir bireyin mühür karşılığında işlemleri başlanır. Ancak dediğimiz gibi burada şahit sayısı 1 veya 2 olabilir. Bireyler noterden kendileri için talep ettikleri beyannameyi alması için notere peşin olarak 108 TL vermesi gerekmektedir.

İmza Beyannamesi Noter Ücreti 2022

İmza beyannamesi 2022 yılı için tek nüsha için 108 TL olmakla beraber 2 nüsha için çıkarmak istediğinizde fiyat 218 TL ye yaklaşmaktadır. Burada nüsha yani örnek sayısı esas alınıyor. Ne kadar çok çıkarırsanız o kadar çok para ödersiniz. İmza beyannamesi size özel olup, genelde kosgeb kredisi başvurularında sizlerden talep edilir. Son yıllarda kosgeb tarafından sunulan faizsiz krediler veya sıfır faizi kredi başvurularında imza beyannamesi aslı talep edilmektedir.

imza beyannamesi noter ücreti
imza beyannamesi noter ücreti ne kadar

Birçok vatandaş imza beyannamesi ile imza sirküsünün aynı anlama geldiğini belirtir. Oysa ki, bunlar tamamı ile farklı olup farklı amaçlar için kullanabilir. İlgili evrak üzerinde bakıldığında kişinin şahsi bilgileri, beyannamenin geçerlilik süresi ve ıslak imzası bulunmaktadır. Zorunlu olmadıkça talep eden kuruma aslını vermek yerine bir adet fotokopi çekerek onu teslim etmenizi öneriyoruz. Sizlerde beyanname ücretleri hakkında sorularınızı sormak istiyorsanız aşağıdaki ekrandan bizlere ulaşabilirsiniz.

Vatandaşların noterlerde işi düştüğünde ceplerinde nakit para veya kredi kartı bulundurmaları önerilir. Zira çoğu noter işlemleri, resmi evrak açısından deftere tabi tutulduğu için nakit alınıyor veya kartla ödeniyor. Notere gitmeden önce yapılacak işlem türüne göre internetten o işlemin noter ücretine bakılarak, yanınıza o tutar üzerinde para götürmeniz veya banka kartı taşımanız önerilmektedir. Vatandaşlar, akıllarına takılan imza beyannamesi soruları için Türkiye Barolar Birliği ile temasa geçebilir.

Noter Mesai Saatleri 2022 Kaça Kadar Açık?

Noter mesai saatleri 2022 pandemi dönemi boyunca değişmiştir. Buna göre tüm noterler, 08:30 – 12:30 ile 13:30 – 17:00 arasında hizmet vermektedir. Vatandaşların noter çalışma saatleri 2022 başlığına özen göstererek hareket etmeleri önerilir.

İmza Beyannamesi İle Neler Yapılır?

Noterden alınan resmi bir evrak olan imza beyannamesi gerçek şahısların işte bu imza bana aittir anlamı taşımaktadır. Bu nedenle imza beyannamesi ile birçok işlem yapılır. Bu resmi belge üzerinde şahsın kişisel bilgileri yer almaktadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir.

İmza Beyannamesi Süresi, Beyanname Kaç Yıl Geçerlidir?

Alınan imza beyannamesi süresi 1 yıl geçerlidir. Beyanname alınan noterden size verilen resmi evrak üzerinde ilgili tarihler geçmektedir. Bugün alınan imza beyannamesinin tarihi diyelim ki, 31.01.2022 olsun bu beyannamenin resmi olarak bitiş tarihi ise 31.01.2023 olacaktır.

İmza Sirküleri, İmza Beyannamesi Yerine Geçer mi?

Resmi açısından bir sorun olmamakla beraber daha önce alınan imza sirkülerinin bitiş süresi geçmemesi şartı ile imza beyannamesi yerine geçebiliyor. Ancak imza sirküleri, şirket içinde LTD dahil birçok kişinin imzası bulunursa ne yazık ki, beyannameyi kabul edecek kurum tarafından kabul edilmeyebilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın