İmza Beyannamesi Noter Ücreti Ne Kadar 2024

Vatandaşlar herhangi bir notere gidip, imza beyannamesi çıkarabilir. İmza beyannamesi noter ücreti 2024 yılında ne kadar oldu? Zira o tutar altında ne yazık ki, noter görevlisi işlemi yapmamaktadır. 2024 imza beyanname ücreti 108 TL olup bazı noterler 110 TL alabiliyor!

İmza Beyannamesi Nedir?

2024 yılı noter ücretlerine zam yapıldığını ve bu zamlardan imza beyannamesi de etkilendiğini belirtelim. Notere giden vatandaşlar, tek bir nüsha imza beyannamesi için 108 lira ödemek zorunda. Geçen 2021 yılında 83 lira olan ücret bu yıl 25 lira zam yapılarak, 108 liraya çıkması vatandaşları çileden çıkarsa da, bu ücreti ödemek zorunda. Zira noter ücreti peşin alındıktan sonra ilgili imza beyannamesi şahsa teslim ediliyor!

İmza beyannamesi noter ücreti her yıl değişmekle beraber, bu beyannamenin ne olduğunu merak edenler olabilir. İmza beyannamesi nedir, ne anlama gelir; şahsın kendi imzasının yasal bir kağıda dökülmesidir noter huzurunda. Bu imza o şahıs tarafından artık kesinlik kazanmıştır.

İmza Beyannamesi Noter Ücreti 2024

Vatandaşlar imza beyannamesi kelimesi ile ilk kez karşılaştığında acaba bunu nereden alırım sorusunu soruyor. Oysa ki, yanıt çok basit olmakla beraber imza beyannamesi, size en yakın noter tarafından verilmektedir. Oraya giderken kimin adına alınacak ise şahsın kendisi gitmeli veya gidemiyor ise ilgili şahsın üzerine vekalet alınarak teslim alınabilir. Bunun için imza beyannamesi 2024 ücreti de ilgili bireylerden talep edilir. 108 lira olan imza beyannamesi nüsha sayısına göre artabiliyor. Bunun için yanınızda belli tutarlarda ücret bulundurmanız zaman kaybetmemek için sizler adına önemli bir adımdır. Alınacak tek bir beyanname normal vatandaşlara yeterlidir ayrıca bunun fotokopisini çekerek, çoğaltabilir ve sizden istenen resmi kanallara gönderebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken beyannamenin süresidir.

Bankalara ticari işletmeler için kredi başvurusu yapmak istediğinizde, ön onayı geçen işletme sahiplerinden bir takım belgeler talep eder banka şubeleri. Bunlardan biri de imza sirküsü veya beyannamesidir. Ticari müşteriler için imza sirküleri talep edilirken, normal vatandaşlar için ise imza beyannamesi istenir yerine göre. Noterden imza beyannamesi alınırken ilgili sürenin evrak üzerinde belirtilmesine özen gösterilmesi gerekiyor.

İmza beyannamesi bana lazım olmaz dememelisiniz. Zira banka kredi başvurularında özellikle ticari işletmelerin mevcut durumlarında bankalar tarafından zorunlu olarak alınmakta. Esnaf iseniz imza beyannamesi çıkarmanız sizlerin yararına olacaktır. Kobi işletmelerinde kosgeb kredisi başvurularında imza beyannamesi talep ediliyor. Özellikle esnaflar için önemli olan pos cihazı başvurusunda ilk etapta talep edilen resmi evraklardan bir tanesidir imza beyannamesi.

İmza Beyannamesi Noter Ücreti Ne Kadar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi noterde imza beyanname ücretleri 108 lira olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle imza beyanname ücreti tutarında cepte nakit bulundurmanız size zamandan tasarruf sağlamaktadır. Bir birey notere giderken başkası adına imza beyannamesi çıkaramaz. Bu nedenle beyan edecek kişinin şahsen gelmesi gerekiyor. Okuma yazması olmayanların notere gelmesi durumunda yanında şahit getirmesi zorunludur. Bu nedenle okuma yazması olmayan bir bireyin mühür karşılığında işlemleri başlanır. Ancak dediğimiz gibi burada şahit sayısı 1 veya 2 olabilir. Bireyler noterden kendileri için talep ettikleri beyannameyi alması için notere peşin olarak 108 lira vermesi gerekmektedir.

Söz konusu imza beyannamesi ile imza sirküsü karıştırılmaktadır. Bu nedenle imza sirküsü bireysel vatandaşlar için olmamakla beraber ticari faaliyet gösteren ltd veya şirketler için alınan resmi evraklardan bir tanesidir. Bunun da işlem ücreti artırılmış olup, 2024 imza sirküsü noter ücreti konumuzdan öğrenilebilir. İmza beyannamesi noter ücreti ödemeden önce yanınızda TC kimlik kartı ve ehliyet bulundurmanız gerekiyor. Bu evraklardan en az biri olmak zorunda. Başkasına adına beyanname çıkarılmadığı gibi vekalet verildiği takdirde imza beyannamesi alınabilir. Tabi bunun içinde farklı evraklar da notere göre talep edilebilir.

İmza Beyannamesi e devletten Alınır mı?

İmza beyannamesi nereden alınır, e devletten alınır mı karıştırılabilir zira e devlet üzerinden imza beyannamesi alınmaz. Resmi evrak olması ve imzaların reel atılmasından dolayı imza beyannamesi noterden alınır.

İmza Beyannamesi Süresi Ne Kadar?

Noterden alınan imza beyannamesi süresi evrak üzerinde ilgili tarih belirlidir. Her alınan imza beyannamesinin süresi 1 yıl geçerlidir.

İmza Sirküsü Nedir, Kaç Para 2024

İmza sirküsü nedir, beyannameden farklı olarak LTD veya şirket için noterlerden alınan resmi bi evraktır. İmza beyannamesine göre daha pahalı ve farklı sayfalardan oluşan imza sirküsü 2024 ücreti, alınan sayfa sayısı ve imza atacak olan ortak sayısına göre belirleniyor.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın