İmza Beyannamesi Süresi

İmza sirküleri kaybolursa veya zaman aşımına uğradığında ne gibi sonuçlar ile karşı karşıya kalacağınızı önceden bilmenizde fayda vardır. İmza beyannamesi süresi dahilinde işlemler yasal olup, süre bitiminde pasif hale geçmektedir. Bu da beyannameye sahip olan bireylerin, yeniden notere giderek yeni bir imza beyannamesi çıkarması gerekmektedir.

İmza Sirküleri Kaç Yıl Geçerlidir?

İmza beyannameleri noter aracılığı ile tahsis edilmektedir. İmza sirkülerinde düzenleme yapıldığı sürede ne kadar geçerli olacağı belirtilmektedir. Şirket yetkilisinin görevinde ne kadar süre kalacağı bu belgede yazılır. Ancak yasal olarak Türk ticaret kanunu gereğince bu süre en fazla 3 yıl olarak belirtilmiştir. Eğer ki bir süre belirtilmiyorsa, geçerliliği süresi en fazla 3 yıl olarak baz alınmaktadır. Eğer ilgili süre sonunda tekrar kişi yetkili olarak seçilecekse, tekrar imza sirküleri örneğini noterden almak durumundadır. İmza beyannamesi geçerlilik süreleri günümüzde resmi olarak belirlenmemiştir. Kanunlarımızda böyle bir düzenleme mevcut olmadığı için noterler bu düzenlemeyi yaparken şirketi temsil eden yetkilinin bu görevde ne kadar kalacağına bakarak bu belgeyi düzenlemektedirler. İmza sirküleri kaç yıl geçerlidir sorusuna da böylece cevap bulmuş olduk.

İmza sirküleri kişinin görevde kaldığı süre kadar geçerlidir ancak en fazla 3 yıl olarak belirlenmektedir. Yapılacak olan genel kurulda aynı kişi tekrar seçilirse, tekrar imza sirküleri alması gerekecektir.

İmza Sirküleri Kaybolursa

Korkmanıza gerek olmayıp, en kısa sürede notere gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz gibi ülkemizde dolandırma yöntemleri oldukça fazladır. Eskiden kimlik fotokopisi çekerken, işletme sahipleri fazladan çekiyor ve elde ettiği nüshalar sonrasında sizin adınıza hat çıkarıyordu illegal olarak. Bunu da bunlara benzetebiliriz. İmza sirküleri kaybolursa ne olur gibi sorular sıkça sorulmaktadır. İmza sirküleri kaybolduğu zaman kişiler tekrar başvuruda bulunarak yenisini çıkarması gerekmektedir. Ancak günümüzde insanların en çok merak ettiği sorulardan birisi imza sirküleri ile işlem yapılabilir mi? Sorusudur. Ola ki kötü niyetlerin eline geçse bile nüfus cüzdanı olmadan yani yetkili kişinin imzası ve nüfus cüzdanı olmadan imza yapılması mümkün değildir.

Sizlerde imza sirküsü çıkarmak istiyorsanız notere gitmeniz şarttır. Buna ek olarak beyanname de aynı yerden çıkarılmaktadır. Oraya giderken, yanınızda TC kimlik kartı veya ehliyet dahilinde de işlemler yapılabilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın