İmza Beyannamesinin İmza Sirküsünden Farkı Nedir? 2022

Ülkemizde imza sirküsü ile imza beyannamesi karıştırılmakla beraber, bu iki kelimenin aslında ayrı anlamlarda olduğunu belirtelim. Ancak çoğu kişi halen de imza sirküsü ile beyannamenin aynı olduğunu dile getirmektedir. İmza beyannamesi ile imza sirküsü arasındaki farkları buradan öğrenebilir ve konu hakkında daha net bilgilere sahip olacaksınız.

İmza Sirküleri – İmza Beyannamesi

Bildiğiniz gibi bu iki işlemede noter bakmakla beraber iki belgenin de ücrete tabi olduğunu ve ücretlerinin farklı tutarlarda kullanıcılara yansıtıldığını belirtelim. Şahısların bir kağıt üzerinde imza örneklerinin tescillendiği resmi bir belgedir. Noter tarafından şahısların bilgi ve talepleri doğrultusunda kullanıcının şahsına teslim edilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi iki evrak konusunda karışıklık söz konusu olabiliyor günümüzde. Hatta notere giderken yanlış belge talep edenlerin sayısı da oldukça fazladır. Ancak noter çalışanları bu konuda bilgili oldukları için nereye verilecek, şirket için mi vb. sorular ile vatandaşları bilgilendirmektedir. Zira imza beyannamesi sadece şahıslara verilirken, imza sirküleri genelde ticari firmalarda veya şirketler için verilmektedir.

Noter tarafından verilen bu resmi evrakların ücrete tabi olduklarını belirtelim. Özellikle imza beyannamesi ücreti 2022 yılında 108 TL olduğunu imza sirküsünün ise verilecek imza, çıkarılan kağıt tutarı, şirket ortakları varsa onların içerikleri gibi önemli kalemler de eklenerek daha üst bir tutar çıkacağını belirtebiliriz. Burada imza sirküsü için net bir rakam veremeyiz ancak en düşük imza sirküsü ücreti 200 TL üzeridir.

İmza sirküsü mü imza sirküleri mi?

Öncelikle bu terimleri açıklarken sizlere basit düzeyde anlatmak istiyoruz. İmza beyannamesi ; her hangi bir notere şahsın kendisinin giderek kimlik fotokopisi dahilinde ilgili evraklara imza atarak, imzanın resmiyet kazanması olarak tabir edilir. Burada notere ücret karşılığında imza beyannamesi talep edilir. Gerçek kişiler aldıkları için bir sirkü anlamı taşımaz! Ancak ticari faaliyetlerde veya kredi başvurularında işte benim imzam budur diye de tabir edilmektedir.

İmza sirküleri ise Beyannameden farklı olarak ticari faaliyetler ve işletmelere verilen resmi bir belgedir. İmza sirküleri de beyanname gibi yine noter tarafından çıkarılır. Burada da imza sirküleri ücreti dahilinde şahıstan talep edilir. Ancak önceki evraklara göre daha pahalıdır. Şirket yetkilisi veya çalışanları adına tamamı ile çıkarılması ön görülmektedir. İmza sirküsü resmi bir evrak olup, bunu çıkartan bireyin imza sirküleri geçerlilik süresini de ilgili belgeye eklemesi önerilir. Zira mal varlığı bu imza sirkülerinin verilmesi dahilinde tehlikeye düşebilir.

İmza Beyannamesi İle İmza Sirküsü Arasındaki Farklar

Bu 2 önemli evrak arasında birçok farklar bulunmaktadır. Özellikle imza sirküsü, beyannameye göre kağıt sayısı ve tutar yönünden daha fazladır. Beyanname sade vatandaşlara verilirken yani her bireyin rahatlıkla notere giderek, ücret karşılığında çıkartabilirken, imza sirküsü hem uzun sürüyor hem de işlemleri daha fazla oluyor. Bunları toparlarsak

  • İmza beyannamesi her vatandaş tarafından çıkarılabilir. İmza sirküsü ise şirket sahiplerini ilgilendirmekte.
  • İmza beyannamesi ücreti 2022 yılında 108 TL iken, sirkü fiyatı değişken olmakla beraber en az 200 TL ve üzeridir.
  • Beyanname süresizdir, imza sirküsü sürelidir şirket olmaları nedeni ile.
  • Beyanname çıkarılırken kişinin TC kimlik kartı gereklidir, ancak imza sirkülerinde şirket ortakları varsa onların da şahsi bilgileri kadar kendilerinin de noterde hazır bulunmaları gerekiyor.
  • İmza beyannamesi tek bir nüsha olduğu bilinir ancak imza sirküleri birden fazla nüsha ile teslim alınır.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın