İmza Sirküleri Hakkında Genelge

Vatandaşlar noterden alınan imza sirküleri veya beyannamesi hakkında genelge kararını incelemek isteyebilir. Bu durumda sizlere sunacağımız aşağıdaki genelde bilgileri sayesinde akıllardaki soru işaretlerini de kaldırmış olacaksınız!

İmza Sirküleri Hukuki Niteliği

İmza sirküleri noterler tarafından kayıt altına alınan, şirket yetkilisinin imzasına verilen isim olarak nitelendirilebilir. Şirket yetkilisinin imzasına göre firmalar yasal olarak bir değer kazanarak aynı zamanda bir sınırlama getirilmektedir. İmza sirküleri hukuki niteliği de bu bağlamda ortaya çıkmaktadır. İmza sirküleri hem firmayı hem de firma yetkilisini kötü ve art niyetli kişilere karşı korumaktadır. İmza beyannamesi İTO yani İstanbul ticaret odası tarafından da gerekli görülen bir belge niteliğindedir. Resmi olarak bir dayanağı bulunan bu belgenin zorunluluğu yasalarla düzenlenmiştir.

İmza Sirküleri Genelge

İmza sirküleri genelge sinde detaylı olarak belirlenen şartlar ve kullanım alanları görevliye kolaylık sağlamaktadır. İmza sirkülerinin noter tarafından kolay ve hızlı şekilde hazırlanıyor olması başvuran kişilere de büyük kolaylık sunmaktadır. İmza sirküleri yeni bir firma açan kişiler ve şirket temsilcileri olmak üzere farklı kişilerden resmi işlerde istenen belge olarak dikkat çeker. İmza sirküleri bu bağlamda büyük önem taşımaktadır. İmza sirküleri ile sizler de kötü ve art niyetli kişilerden kendinizi koruyabilirsiniz. Atacağınız imzalar ve yapacağınız işlemlerde hem alıcıyı hem de satıcıyı koruyan bir özelliğe sahip olan imza sirküleri hakkında noterlerden daha geniş bilgiyi alabilirsiniz. İmza sirküleri almak için en yakın notere uğrayarak 15 dakika gibi kısa bir süre içinde bu belgeyi alabilirsiniz. İmza sirküleri bankacılık işlemleri başta olmak üzere pek çok farklı noktada kullanılmaktadır.

Bildiğiniz genelgeler bakanlıklar tarafından resmileştiren mevzuatlar olarak değerlendirilebilir. Yani her hangi birinin kendi kafasından bilgi vermemesi açısından sunulan imza sirküleri genelgeleri de bunlardan bir tanesidir. Bir bankaya giden birey, ticari kredi başvurusu yapmak istediğinde banka yetkilileri ondan öncelikle imza sirküleri talep eder. Kişi, en yakın notere giderek belirli ücretler dahilinde tek bir nüsha tarafına verilerek, bankaya bunu ibraz eder. Sonraki aşamada kredi başvurusu veya pos cihazı almak için şartları yerine getirir. Bu aşamalarda tc kimlik belgesi ibraz edilerek gerekli işlemlere devam edilerek sonlandırılır.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın