İmza Sirküleri LTD (LİMİTED) Şirket

Bireyler şahıs şirketi kurarken veya ticari faaliyetlerini devreye alırken bir takım evrakları edinmek zorunda. Bunlardan biri olan imza sirküleri limited (LTD) şirket belgelerini de vakti zamanında devreye almaları gerekmektedir. Bireyler limited şirket imza sirküleri süresi, genelde noter tarafından onay verilen 1 yıl şeklinde olup bu süreyi daha da kısaltmak mümkündür.

Limited Şirket İmza Sirküleri Yenileme

İmza sirküsü tüzel kişiler tarafından alınan bir belgedir. Kişinin şirketteki görevlerini sınırlandıran ve şirket ile ilişkilendirilen belgelerde sahtecilik yapılmasının önüne geçilen bir işlemdir. İmza sirküsü bu yüzden önemlidir.  İmza sirküsü ile şirket yetkilisi kişinin yetkileri noter tarafından sınırlandırılmış olmaktadır. Şirket yetkilisinin adına başka birisi imza atması ve imzasını taklit etmesi gibi durumlarda imza sirküsü yasal olarak koruma görevi görmektedir. Bu yüzden imza sirküsü önemlidir. İmza sirküsü kimler alabilir sorularına cevap ise genel olarak günümüzde yeni işletme açan kişiler, şirket yetkilileri olarak cevap verilebilmektedir. Şirketlerde yetkililerin değişmesi sonucunda da yeni imza sirküsü istenecektir. Bu yüzden yapılan her değişikliklerde imza sirküsü yeni yetkili kişi tarafından uygulanmalıdır. Yeni girişimcilik yaparak işletme açan kişilerden de aynı şekilde noterlerde imza sirküsü istenmektedir.

Notere başvuruda bulunarak imza sirküsü almanın bir bedeli ve prosedürleri vardır. Noterden imza sirküsü çıkarabilmek için ilgili kişinin fotokopisi, vergi levhası ve ticaret sicil kaydına ilişkin belgeyi notere ibraz etmeniz gerekir. Notere yapılan bu başvuru neticesinde birkaç dakika içerisinde hızlı şekilde noter sizlere bu evrakı düzenleyip verecekti. Notere yapılan başvurularda bireyler ödeme yapmakla yükümlüdür. Noterden imza sirküsü hizmetini alabilmek için bir bedel ödemek gerekmektedir. Ödenen bedel sonrasında işlemler tamamlanmakta ve artık imza sirküsü ile resmi kurumlara ibraz edilmek üzere kullanılabilmekte ve kolay şekilde sunulabilmektedir.

Limited Şirket İmza Sirküleri Örneği

Yenileme işlemleri en yakın noter tarafından yapılmakla beraber, oraya giderken yanınızda imza sirkülerinde sözü geçen şahısların hazır bulunması gerekmekte. Söz konusu vekalet veren kurum veya tüzel kişiler de orada bulunması zorunludur.

Limited şirket açanlar veya bir işletmeye sahip olan vatandaşların en fazla merak ettiği konulardan biri de imza sirküleri örneğinin neye benzemesidir. Söz konusu bu evrak bir a4 kağıdına kimlerin limited şirketinde söz hakkı olduğunu beyan eden, noter tarafından tasdik edilen önemli evraklardan bir tanesidir. Bu evrakları noterden ücret dahilinde imza verilerek alındığını belirtelim.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın