İmza Sirküleri Münferit Nedir?

Münferit nedir, kendi başına yalnız anlamına gelen bu kelime imza sirküleri aşamasında karşınıza çıkabilir. Bu nedenle vatandaşlar, imza sirküsü beyannamesi münferit ne anlama geldiğini burada öğrenebilirsiniz.

Münferit Anlamı Nedir?

İmza sirküleri kişinin imzasının noterler tarafından kayıt altına alınarak olası sorunları önlemek üzere yapılan bir işlemdir. Yasal düzenlemeler çerçevesinde firma ya da işletme açan bir kişi imza sirkülerini noterler tarafından almak zorundadır. Bir nevi imzasını noterler tarafından kayıt altına alınması işlemidir. İmza sirkülerini sadece yeni işletme açan kişiler yaptırmaz, bunun dışında şirkete yetkili olan kişiler de düzenli olarak belli yıl aralıklarla imza sirküleri vermek zorundadır. İmza sirkülerinde münferit imza olarak bir tabir yer almaktadır. Bunu biraz açmak gerekirse; münferit imza tekil anlamına gelmektedir. Yani kişi tek başına atacağı imza geçerli sayılmaktadır. Bir de müşterek imza vardır. Bu da birkaç kişiden oluşan farklı kişilerin onaylaması gereken imza modelidir.

Müşterek anlamı birlikte anlamına gelmektedir, bu yüzden imza sirküleri müşterek şeklinde bir ifade görürseniz birlik olarak imza verilmesi gerektiğini gösterir.

İmza Sirküleri Nerelerde Geçerli?

Bu belgeyi almak için en yakın notere gitmeniz gerekiyor. Beyanname sadece şahıslara verilmekte olup, sirküleri ise şahıs veya kurumsal şirketler için verilmektedir. Başta bankacılık işlemleri olmakla beraber bir çok resmi ve devlet kurumlarında bu belge talep edilebilir. Burada bilmeniz gereken en önemli noktalardan biri de imza sirkülerinin geçerlilik süresinin var olduğudur. Yani bir yıldan sonra geçersiz olmaktadır bunun bilincinde olmanız dileği ile.

İmza beyannamesi karar örneği noterler tarafından düzenlenmektedir. Kararlarda yetkiliye ait bir takım bilgiler ve şirket profiline ve şirketin dayandığı resmi kurumlara ve bağlı olduğu ilgili kayıtlı kurumlar yer almaktadır. Böylece şirketin temel kimliği açık şekilde noter tarafından kayıt altına alınmaktadır. İmza beyannamesinin belli bir süresi yoktur ancak şirket yetkilisinin görev süresi boyunca bu süre noterler tarafından belirlenir. Böylece ilgili kişinin görev süreci boyunca imza sirküleri düzenlenerek noter tarafından yetkiliye teslim edilerek imza sirküleri oluşturulur.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın