İmza Sirküleri Nereden Çıkarılır?

İmza sirküleri ticari faaliyetler açısından resmi evraklar arasında gösterilir. Şahıs şirketi kuranlar veya şirket sahibi olanlar, bankacılık işlemleri için imza sirküleri çıkarmak zorunda. Bir nevi resmi konularda kimin yetkisi var ise, bu belge dahilinde tüm işlemlerin sorumluluğu ona yüklenir. Dolayısı ile imza sirküleri önem derecesi yüksek olan önemli evraklar arasında gösterilir. Şirketler, imza sirküsü verdiği şahsın tüm sorumluluğunda olup, alacakları kararlardan da bu şahıs sorumlu tutulacaktır.

İmza Sirküsü Ücretli Midir?

Evet bu belgeyi çıkarmak nüsha sayısına bakılarak farklı tutarlar ile karşınıza çıkabilir. Bir nüsha ile iki nüsha arasında farklı tutarlarda olup, ilgili ücretin ne kadar olduğunu da aşağıdaki ekrandan öğrenebilirsiniz. Bu yüzden şahıs şirketi kuranlar veya şirket işletenler şimdiden imza sirküsü ücretini merak edebilir.

Noter tarafından verilen imza sirküsü ücreti dahilinde verildiğini belirtmiştik. Bu yüzden imza sirküleri çıkarmak isteyenler, en yakın notere gitmeleri gerekiyor. Notere giderken yanlarında Tc kimlik kartı ve şirket yönetim kurulunda kim var ise onlarında TC kimlik kartları ve kendilerinin de noterde hazır bulunmaları gerekmektedir.

İmza Sirküleri Nereden Çıkarılıyor?

Size en yakın noterden çıkarılan imza sirküleri, ücretli olup ilgili tutarların ne kadar olduğunu diğer konularımızdan öğrenebilirsiniz. Fazla masrafa girmemek için kurumlar sizlerden imza sirküsü talep ederse ve kabul ederse, nüshanın fotokopisini ikram edebilirsiniz. Ancak yinede yanınızda imza sirküsü orjinal evrakını bulundurmanız önerilir.

Bildiğiniz gibi noterden verilen imza sirküleri, bir çok resmi kurumlarda kullanılabilir veya talep edilebilir. Aslını kullanmak yerine fotokopi çekerek ilgili evrağı teslim etmek daha mantıklı gelecektir sizlere. Tavsiyemiz bu yönde olup, her hangi bir kurum sizlerden imza sirküleri talep ederse, aslı yerine bir nüshasını vermek daha da mantıklı olabilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın