İmza Sirküsü Geçerlilik Süresi 2021

Vatandaşlar noterden aldıkları imza sirküsü geçerlilik süresinin 2021 yılında ne zamana kadar geçerli olacağını merak edebilir. Zira imza sirküleri geçerlilik süreli olup, süresi geçtiğinde yeniden noterden çıkarılması talep ediliyor.

İmza sirküsü alan bireyler, bu sirgünün geçerlilik süresinin 2021 dahilinde ne kadar olduğu merak edilebilir. Bildiğiniz gibi imza sirgüsü alındığında hemen insanın aklına gelebiliyor; noterden aldığım imza sirgüsünün geçerlilik süresi kaç ay veya kaç gün olabilir?

İmza sirküsü süresi

Şirketlerin ve şahısların en çok merak ettiği ve araştırdığı karmaşık konular arasında yer alan imza sirküsü süresi kurulan şirketin durumu yahut yetkili tayin edilen müdürün görev süresine yahut yönetim kurulu görev süresiyle alakalıdır. Örneğin ticari şirketlerde imzalar şirketi temsil eden kişiye özel düzenlenir bu da temelinde şirketin tescil ve ilan ettiği yönetim kurul kararına dayanmaktadır. Yöneticinin görev süresinin bitimiyle ile de imza süresi sona erer.

Limited şirket söz konusu ise bu durumda süresiz bile müdür atanabilmesi söz konusu olduğundan imza süresi şirket müdürünün görevde kaldığı sürece geçerlidir. Şirket müdürünün görevinden ayrılmasıyla imza sirküsü geçerliliğini yitirir. Bir yıllık olacak diye bir şart belirtilmişse sürenin sonunda ticaret sicil gazetesini alarak imza yetkisinin olduğu notere gidebilir yeniden imza sirkülerini çıkarabilirsiniz. İmza sirküsü imza örneğini kişinin sıfatı ve yetkisini gösteren temsil yetkisi veren bir belge niteliğinde olduğundan işleme başlanmadan önce detaylı olarak araştırılması ve şirket sözleşmesine uygun olarak düzenlenmesinde fayda vardır.

2021 imza sirküsü ücreti 150 TL ile 400 TL arasında değişmektedir ücretin farklı olması; yazının hazırlanması, imzadaki kişilerin sayısı, şirket büyüklüğü esas alınır.

Anonim şirketlerde yönetim kurulu üç yılda bir seçilmektedir. Eğer bir anonim şirkette imza sirküsü süresi söz konusu ise bu ise yeniden yönetime seçilen kişiyle alakadardır. Yani üç yıl için seçilmiş olan yönetim kurulunda yeniden yönetime seçilmemiş bir kişi söz konusu ise onun yetkisi bittiği tarihte süresi de sona ermiş demektir. Burada önemli olan şirket ve şahısların belirlemiş olduğu süreler değildir yetkiler devam ettiği müddetçe yenileme olmaksızın sirkü geçerliliğini koruyacaktır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın