İmza Sirküsü İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Noterden imza sirküsü çıkarmak için gitmek istediğinizde noter, sizlerden bir takım evrak veya belge talep edecektir. Bu nedenle sizlere sunacağımız bu bilgiler sayesinde zamandan tasarruf kazanabilirsiniz. İmza sirküsü için gerekli evraklar hakkında özel bilgiler burada. İmza sirküsü ile imza beyannamesi arasında farklar bulunur. Bunu karıştırmadan ilgili konu hakkında bilgi verelim. Ülkemizde ne yazık ki, iki kelime işlemini karıştırmakta ve buna göre sorular sormaktadır.

İmza sirküsü ücretleri son yıllarda pek çok alanda yaşanan zam haberlerinin ardından merak edilen konular arasında yer alan bir unsurdur. İmza sirküsü, bir işletmede yetkili kişinin imza atma yetkisini belgelemek üzere noter tarafından yürütülen işleme verilen isimdir. İmza sirküsü farklı gruplara ayrılabilmektedir. Detaylı anlatıma girmeden imza sirküsü ile ilgili genel bilgiyi bu başlıkta bulabilirsiniz.

İmza Sirküleri Nasıl Çıkarılır?

İmza sirküleri almak için öncelikle bir takım belgeleri hazır etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler nelerdir şimdi gelin bu belgelere bir göz atalım; vergi levhası, şirketin kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri çıkaracak kişinin nüfus bilgisinin yer aldığı cüzdan gibi temel evrakların hazır olması gerekmektedir. İmza sirküsü almak için notere belli miktarda bir harç ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Notere ödeyeceğiniz miktar 98 TL den başlamaktadır. Başlamakta diyorum çünkü tek nüsha fiyatıdır iki ya da üç nüsha almak istemeniz halinde fiyat 275 liraya kadar çıkabilmektedir. Bu rakamlar geçtiğimiz yılın fiyatları olmakta birlikte yeni yılda bu rakamlarda artış gözlemlenebilir. İmza sirküsü çıkarmak için hazırlanan evraklar ile notere başvuru yapılmanın ardından noter sizden imza örneğini alır, imza örneğinizi birden fazla yere atmanızı ister, ardından bu imzanın kişiye ait olduğu resmi olarak nitelik kazanır. İmza sirküsü ile birlikte artık imzanız devlet nezdinde tastiklenmiş olacaktır.

Bu işlemlerin ardından notere ödeyeceğiniz imza sirküsü ücreti ile ihtiyacınız olan imza sirküleri örneğini alabilirsiniz. İmza sirkülerini çıkarmak için bu şekilde bir yol izlemeniz gerekmektedir, zaman zaman firma ya da işletme açan kişilerden bu tür evraklar istenmektedir, sizler de notere giderek bu belgeleri hazır etmeniz halinde kolay ve hızlı şekilde bu evraklara sahip olabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın