İmza Sirküsü Nasıl Çıkarılır?

Resmi kurumların başvurularında veya bir kurum için talep edilen belgelerden bir tanesi olan imza sirküsü acaba nasıl çıkarılır, nereden temin edilir? İşte bu soruların net yanıtlarını sitemiz üzerindeki makaleleri okuyarak ücretsizce bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha önceki konumuzda sizlere imza sirküsü nereden alınır, başlığında bilgi paylaşımında bulunmuştuk!

İmza Sirküsü Ne İşe Yarar?

Resmi kurum ve kuruluşlarda imza atmaya yetkili olan kişinin imza örneklerini gösteren evrağa imza sirküsü denilmektedir. Günümüz de imza sirküsü olmadan kurumlarda kullanılacak şirket evrakları eksik sayılmaktadır. İmza sirküleri içerisinde farklı grup imzalar bulunmaktadır. A grup imzalar şirketin yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin yan yana 3 tane imza atmasıyla oluşur. B grubu imzalar şirketin üst düzey yöneticilerinin imzaları, C grubu imzalar ise şef durumundaki elemanlar tarafından atılmaktadır. Firmalara özel olarak hazırlanan evrakla işlemler resmi bir şekilde sorun çıkmadan yürütülmektedir.

Genele bakıldığında resmi kurumlar başta bankalar olmak adına teminat almak, kredi başvurusu sonuç için bankaların, mevcut işletme sahiplerinden talep ettiği evraklar arasında gösteriliyor.

İmza Sirküsü Çıkartmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İmza sirküsü çıkartmak için gerekli olan evraklar vardır. Öncelikle vergi levhanızın bulunması gerekir. Daha sonra kayıtlı olunan odadan alınan ticaret sicil gazetesi ve imza sirküsü çıkartacak olan kişinin ya da kişilerin nüfus cüzdanı gerekmektedir.

Bu evraklarda eksik ya da yanlış bilgi bulunmaması durumunda notere teslim edilir ve noter kısa bir süre içinde imza sirküsünü hazırlar. Hazırlanan imza sirküsünün arka tarafında kimlik fotokopileri ve ticaret sicil gazetesi bulunur. İmza sirküsünü çıkaran kişiler 3 tane imza atarak noterden evrağın bir nüshasını teslim alır. Diğer nüsha noterde kalır. Alınan sirkü birçok yerde kullanılabilir. Ancak kullanım işlemi gerçekleştirilecek iken imza sirküsünün fotokopisinin sunulması daha mantıklıdır. Kabul eden resmi kurumlara fotokopisini ibraz ederek daha az masrafa girmiş olursunuz. Her kurum için imza sirküsü çıkartmak oldukça külfetli olacaktır. Fotokopi verilen durumlarda bir aksilikle karşılaşmamak için imza sirküsünün aslını da yanınızda bulundurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Sonuç olarak bakıldığında imza sirküsü oldukça önemlidir. Şirketler için şirket sahibi imza sirküsünü verdiğinde nereye ve hangi amaçla verdiğini çok iyi bilmeli ve geçerlilik süresini göz ardı etmemelidir. Ek olarak bu bilgiler aynı şekilde bireysel müşteriler içinde geçerli olduğunu ve aynı bilgilerinde onları kapsadığının altını çizelim.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın