İmza Sirküsü Ne Demek?

Ticari ilişkilerde bulunan bireylerin sürekli karşısına çıkacağı yasal etkenlerden biri de imza sirküsüdür. Diğer adı ile imza beyannamesi olarak adlandırılsa da, ikisi arasında farklılık söz konusudur. Şirketler yani ticari ilişkilerde imza sirküsü, normal bireyler için ise imza beyannamesi kullanılmaktadır.

İmza Sirküsü Nedir?

Adından da okunduğu gibi bir imzanın resmi evraklar ile resmiyet kazanması durumudur. Art niyetli kişilere karşı alınan bir önlem olmasına rağmen dikkat edilmediğinde imza sirküsü alınsa dahi başınız belaya girebilir. Tüzel şahısların imzalarının kanıtlanması olarak da bilinmektedir. İmza sirgüsü olarak da okunsa da, resmiyet aşamasında sirküsü olarak geçecektir. Bu işlemleri noter tarafından yapıldığının altını çizelim. Bu işlem için belirli ücret alınmakta olup, atılan imza ve alıntı sayısına göre değişkendir. Bu nedenle imza sirküsü fiyatları konumuza bakabilirsiniz.

İmza yetkisi bulunan bireylere imzalattırılan resmi evraka imza sirküsü deniliyor. Bu nedenle evrak üzerinde noter tarafından belirli tarihler verilmektedir. Bu süreç içerisinde resmi evrak değeri taşır. Ancak süre geçtiğinde sizdeki imza sirküsü adlı belge geçersiz olacaktır. Bu yüzden imza sirküsü geçerlilik süresi önem arz eder.

İmza Sirküsü Anlamı, Ne Demek?

Noter tarafından imza onayı verilen imza sirküsü en yakın noterden ücreti dahilinde çıkarılmaktadır. Genelde muhasebecisi bulunan firmalarda kayıt altında tutulmalıdır. İmza sirküsü aslı gibidir kısmı orjinal olup, aslı gibidir fotokopisi ile çoğaltılabilir. Ancak isteyen kurum orjinal isterse o belgenin aslını teslim etmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak bakıldığında imza sirküsü almak demek, noterden işte bu benim imzamdır resmi bir belge niteliğindedir düşüncesi ortaya çıkar. Genelde resmi kuruluşlar ve bankalar imza sirküsü talep eder şirketlerden.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın