İmza Sirküsü Nedir? Nasıl Çıkarılır?

İmza sirküsü nasıl çıkarılır konusunu yanıtlamadan önce  imza sirküsü nedir ne anlama gelmektedir. Bunları açıkladıktan sonra nasıl çıkarılacağını da yine buradan öğrenebileceksiniz.

İmza Sirküsü Nedir?

İmza sirküsü için birçok belge gereklidir bu belgelerden önce ise imza sirküsünün geçerliliğini gösteren bu resmi belgenin noter tarafından onaylanmış olması gereklidir. Sonrasında ise imza sirküsü kimin adına çıkarılıyorsa kimlik bilgileri ve kimlik bilgilerinin bulunduğu kağıdın bir de fotokopisi, ticaret yapacak firmaya ya da şirkete ait vergi levhası, ticaret sicil gazetesi gereklidir.

Bu ihtiyaçların karşılanması ile 2 belgeye de en az 3  imza atmanız istenir. Sonrasında attığınız imzaların bulunduğu bir kağıt sizde bir diğeri noterde kalır. Bu 10 – 15 dakikanın sonucunda gerekli belgelerle kolayca imza sirküsüne sahip olabilirsiniz. Unutulmaması gereken ise çıkarmış olduğunuz imza sirküsünde bulunan imzanız size özel yapılmış, başkası tarafından kullanılamaz imzalardır. Bunun yanında herhangi bir yere size ait imzadan farklı bir imza atmanız sizin zararınıza olacaktır.

İmza Sirküsü Nasıl Çıkarılır?

En yakın noterden imza sirküsü çıkarılıyor. Bu işlem sonucunda imzanız başka kişilerce kullanılamayacak Sadece size ait bir imza haline gelecektir bunu bir Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olarak da düşünebilirsiniz. Bu yüzden de imzalarımızı attığınızda imzanızı birebir doğru olması gerekir. Belirlemiş olduğumuz imzamızı güvenli bir şekilde herhangi bir yerde kullanabilir, şirketimizi güvenli hale getirerek dış ve ya iç etmenlerden gelebilecek herhangi bir tehlikeyi de engellemiş oluruz. Çıkarılacak olan imza sirküsü için şu şekilde bir örnek verebiliriz.

Şirket Adı/Ünvanı: ……….. Şirketi

Temsilci Adı :………   ………

Yetkinin Süresi: …………. Yıl

Şirketin temsili Yöneticisi

Adı:                 T.C Kimlik Numarası:

İMZASI:

Şeklinde örnek verebiliriz…

Örnekte belirtilen bilgiler gerekli olup tamamen birebir doğru olması gerekir. Verdiğimiz bu bilgilerin ardından notere gidilerek verdiğimiz imzaların ardından onaylanmış bir şekilde resmi belgemiz olan imza sirkümüzü alabiliriz. Sonuç olarak bakıldığında imza sirküsü diğer adı ile imza beyannamesi bireyler hatta şirketler için son derece önemli bir konudur. Verilecek olan imza sirküsü ücretine ek olarak, sonuçların sürelerine de dikkat etmenizde fayda olacaktır. Bu nedenle ilgili konumuz imza sirküsü geçerlilik süresi kesinlikle okunması gereken konuların başında yer almaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın