İmza Sirküsü Nedir?

Çoğu vatandaş, imza sirküsü ile beyannameyi karıştırmaktadır. Ancak iki belgede noterden çıkarıldığı gibi ücretleri de farklıdır. Vatandaş ise imza sirküsü nedir sorusuna yanıt arayabiliyor. İmza sirküsü diğer adı ile imza beyannamesi nedir, ne demek veya hangi anlama geldiğini bu yazımızda net bir şekilde bulabilir ve öğrenebilirsiniz.

2021 imza sirküsü ücreti 150 TL ile 400 TL arasında değişmektedir ücretin farklı olması; yazının hazırlanması, imzadaki kişilerin sayısı, şirket büyüklüğü esas alınır.

İmza sirküsü nedir?

İmza sirküsü, Bürokratik bir belge olup birçok kişinin adını sıkça duyduğu fakat tam olarak ne işe yaradığını bilmediği bir belgedir. Bu imza sirküsü sayesinde işlerinizi daha güvenilir hale getirebilirsiniz.Bürokratik işlerde kullanılan bu imza sirküsü herhangi bir büyük küçük kurum veya kuruluşların temsilcisi olan kişiye ait imza örneklerine rastlanan resmi belgedir. İmza sirküsünün içerisinde bulunan bazı belgeler şunlardır:

  • Ticari şirketin temsili yöneticisine ait imza ve imza örnekleri.
  • Resmi belge için noterden alınmış onay.
  • Son olarakta şirketin yöneticisinin yetkisini gösteren ibareler bulunmaktadır.

Peki imza sirküsü ne kadar gereklidir? Bulunduğumuz zamana da bakacak olursak eğer dolandırıcılık hat safhaya çıkmış durumda, bu durumun önüne geçebilmek ne kadar zor olsa da imza sirküsü ile bu dolandırıcılığın azalmasına katkıda bulunur. Evinize gelen kargodan tutun gün içerisinde belki de birden çok farklı yerlere imzalar atıyoruz. Atılan imzalarımızın çalınması ile de büyük meblağlar ile karşılaşmamız an meselesi gibidir. Sizin adınıza yapılan dolandırıcılıkta imza sirkünüz bulunuyorsa, yapılan bu işlemi kolayca gerçekleşmesine engel olabiliriz.

İmza Sirküsü Ne İşe Yarar?

İmza sirküsünün önemine gelecek olursak eğer sizin adınıza belgelerde atılan diğer imzaların geçerliliğini yok saymaktadır bunun yanında da belirlemiş olduğu olunan imza sirküsünde ki imzanız sizin tek imzanız olması gereklidir. Bu yüzden herhangi bir yerde atmış olduğunuz farklı bir imza sizin aleyhinize sonuçlanabilir.

Belge sahteciliğinin önüne geçilmesini sağlayan bu resmi belge, şirketin başına gelebilecek herhangi bir tehlikeyi de kolayca engellenmesini sağlar. Bir kurum ya da kuruluşların büyük veya küçük gözetmeksizin küçük bir meblağa yapılabilecek en doğru harekettir. Çok fazla belge gerektirmeksizin kolayca elde edilebilen bu resmi belge ile 10 20 dakika arasında kolayca halledilebilecek bir işlemdir. Yeni kurulan şirket ya da kuruluşların ilk olarak gerçekleştirdiği  iştir. Fiyatı çok fazla olmamakla birlikte sıkça yenileme derdi yoktur Bu da şirketlere kolaylık sağlayan bir diğer özelliğidir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın