İmza Sirküsü Nereden Alınır?

Bireyler ve şirketler için önemli bir konu olan imza sirküsü hakkında merak edilenlerden biri de imza sirküsünün nereden alınacağı hakkında soruların yanıt bulunmasıdır. Yani bir şahıs, bir kurum tarafından istenen imza sirküsü örneği hakkında nereden alacağını veya nereye başvuracağını bilmeyebilir. Bizde bu konu hakkında merak edilen soruların yanıtlarını bulacağız.

İmza Sirküsü Nedir?

Resmi makam veya işletme türü ticari kuruluşlarda görevli kişilerin bulunduğu makamda veya işletmede imza atmaya yetkisi olduğunu ve imza örneklerini gösteren belgeye imza sirküsü denir. Bir şahıs da normal hayatta imzasını noter tarafından belgelendirebilir. Bu da imza sirküsüdür. Bu nedenle önemli bir belgedir. Örneğin şirketiniz için herhangi bir bankadan kredi çekerken sizden bu belgeyi isteyecektir. İmza sirküsü alan kişi hep aynı imzayı kullanmaya özen göstermek zorundadır.

Ticari işletmelerde imza sirküsü genelde üç gruptadır.

A grubu: Yönetim kurulu başkan ve üyelerinin imzaları.

B grubu: Üst düzey yöneticilerin imzaları.

C grubu: Şef statüsündeki üyelerin imzaları.

İmza Sirküsü Nereden Alınır?

İmza sirküsü, gerekli birkaç evrakla birlikte noterden alınır. İmza sirküleri noter onaylı olmak zorundadır. Aksi takdirde hukuken hiçbir geçerliliği yoktur. İmza sirküsü çıkarmak için vergi levhası gerekir. Bununla birlikte firmanın kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi, imza sirküsü çıkarılacak kişi veya kişilerin nüfus cüzdanı ve fotokopisi. Bu belgelerle birlikte herhangi bir notere başvurulabilir. 2021 yılında imza sirküsü ücreti 150 TL’dir. Ücret nüsha sayısına göre artmaktadır. Noter, başvurunuz doğrultusunda bir imza sirküsü belgesi hazırlar. Bu belgeye üç adet imza atmanızı ister. Gerekli belgeleri sunup ücreti de ödediğiniz zaman imza sirküsü hazır demektir. Bir sureti sizde, bir sureti noterde bulunur. Aldıktan sonra, iş hayatınızda bu resmi belgenin gerektiği bankacılık ve diğer ticari işlerinizi yapabilirsiniz.

Sonuç olarak bakıldığında imza sirküsü şahıslar için önemli olmakla beraber, şirketler için ise üzerinde düşünülmesi gereken konulardan bir tanesidir. Sonuçta birine yetki verdiğinizde her ne kadar güvenli bir kişi dahi olsa da, elinizdeki mal varlığınıza el koyma yetkisi de olacaktır. Bu nedenle imza sirküsünün neleri kapsayıp kapsamayacağını belirtmeniz gerekiyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın