İmza Sirküsü Süresi 2021

Vatandaşlar notere gittiklerinde alacakları imza sirküsü için belirli süre talebinde bulunabilir. Bu nedenle imza sirküsü süresi 2021 yılı dahilinde belirtilmeli ve buna göre işlem yapılmalıdır. 2021 imza sirküsü ücreti 150 TL ile 400 TL arasında değişmektedir ücretin farklı olması; yazının hazırlanması, imzadaki kişilerin sayısı, şirket büyüklüğü esas alınır.

İmza beyannamesi veya imza sirküsü aldığınızda bu imzanın belirli bir süresi olduğunu belirtelim. Bu nedenle imza sirküsü süresi 2021 yılı dahilinde ne kadar olduğunu buradan öğrenebilirsiniz. Söz konusu süre tarihler arasında olduğu için ayrıca ilgili metin üzerinde geçerlilik tarihi şeklinde belirtildiğinin altını çizelim.

İmza Sirküsü Süresi

İmza sirkülerinin aslında belli bir süresi yoktur fakat A.Ş’ lerde yönetim kurulu için seçimler 3 yılda bir olduğundan dolayı başa gelen yönetici eğer farklı biri ise 3 yılın sonunda imza sirküsünün zamanı dolmuş olur ve yeni bir imza sirküsü yapılmalıdır. Bunun yanında Limited şirketlerinde bu iş daha kolaydır nedeni ise Limited şirketlerin temsili olan yöneticisi başta duracağız süre belli olmadığından o yönetici görevinden ayrılana kadar imza sirküsünün geçerliliği bulunur.

Bir kurum ya da kuruluşların durumunun büyük veya küçük gözetmeksizin küçük bir meblağ yapılabilecek en doğru hareket olacaktır. Bu hareket hem şirketinizin güvenliğine hem de dolandırıcılığın önüne geçilmesi için yapılması gerekebilir imza sirküsünün yönetici başta kaldığı sürece devamlılığının olduğunu unutmamak gerekebilir. Bunun yanında zaten fiyatları düşük miktarlarda olan bu resmi belge için sıkça veya yılda bir yenilemek gerekli değildir. Bu resmi belgenin yani imza sirküsünün diğer bir kolaylığı ise farklı imzaları hatırlamaya gerek duymamak oluyor.

İmza Sirküsü Süresi Ne Zamana Kadar?

Aksi belirtilmedikçe imza sirküsü geçerlilik süresi 1 yıldır diyebiliriz. Böylece sabit bir imzada karar kılmış oluyorsunuz. Sabit tutulan bu imzamızın kullanımı diğer temsili yöneticisinin yerine gelmesine kadar ki zaman sürecinde geçerli olup yerine yeni gelen yönetici ile imza sirküsü için notere yeni belgelerle gidilmelidir. Yani şirket aynı şirkette olsa imza sirküsü tamamen aynı kalmaz fakat yönetici için belirli bir zaman dilimi verilmediyse de imza sirküsünün geçerliliği bitmeyecektir.

Çok sık yönetici değişimine gidilmemesi imza sirküsü değişiminin de bir o kadar azalacağı yöndedir. Bu da gereksiz para verilmesinin, vergi işleri ile uğraşmamaya neden olur. Gerekli belgeler sayesinde temsili yöneticinin imza sirküsünde ki belgelerde de yönetimde duracağı zaman belirtilebiliyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın