İntibak Ne Demek? 2021 İntibak Yasası Son Dakika

İntibak ne anlama geliyor vatandaşlar intibak yasası son dakika 2021 yılı dahilinde aramalarını sıklaştırdık. Zira bu yıl yapılacak olan yeni torba yasada bir çok konuda sevindirici haberlerin gelme ihtimali yüksek olduğu şimdiden konuşulmakta.

İntibak Nedir, Ne Anlama Geliyor?

Emekli intibak yasası son durum 2021 yılı olarak merak edilmeye devam ediyor. Her ne kadar uyum kelimesi olsa da intibak, ülkemizde emekli maaşlarının daha da artmasını sağlayan bir zam olarak düşünülebilir. Buradaki asıl etken prim gün sayısı ile kazancın aynı olma durumu sonrasında maaşların farklı olarak alınmasıdır. Emekliler arasında bu düzenin yani dengenin sağlanması için intibak yasasının geçmesini bekleyenlerin sayısı da oldukça yüksek bu nedenle.

Milyonlarca emekli tarafından beklenen ve hemen her siyasal seçimde vaat olarak anılan intibak yasası, maaşlar arası denge ve uyumu ifade etmektedir. Aynı prim gününe sahip olup aynı kazancı almış çalışanların emekli maaşları arasındaki dengesizliğin giderilmesi, bir diğer ifadeyle eşitliğin sağlanması bu yasayla mümkündür. Söz konusu farkların azaltılması ya da tümüyle giderilmesi istenmektedir.

İntibak Bir Başka Bahara mı?

Özellikle 2008 senesinden önce emekli olanlarla sonrasında emekli olanlar arasında hissedilir derecede bulunan maaş farkı, talep edilen yasayla çözüme kavuşturulabilir. Yasa, 2008’den sonra emekli olanların yüzünü güldürecek olsa da, 2008 öncesi emekli olanlara olumsuz bir etkisi söz konusu değildir. Dengenin ve eşitliğin sağlanabilmesi için seyyanen zamlar yapılabilir veya zam oranlarında farklılık oluşturulabilir. İlk senaryoya göre, daha düşük maaş alana seyyanen zam yapılıp fazla alanla eşitlenmesi sağlanabilir. İkincisine göre ise, yüksek alana daha düşük, düşük alana daha yüksek oranda zam yapılabilir.

2000 senesi bir dönüm noktası olarak intibak yasasında belirleyici olmuştur. 2008 konusundan evvel aynı durum 2000 için yaşanmış ve 2000 öncesi ve sonrası emekli olanlar arasında dengesizlik yaşanmıştır. Bu uçurum intibak yasasıyla giderilmiş; ancak daha sonra 2008 öncesi ve sonrası emekli olanlar arasında yaşanmaya başlamıştır.

Gelen son dakika intibak haberlerine göre 2021 yılında bu yasadan mevcut düzenlemeler dahilinde müjdeli haberler gelmesi bekleniyor.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın