İş Kurmak İçin Kosgeb Kredi Veriyor Mu?

Esnaf olmak için neler gerekli diye düşünenler; öncelikle nakit paranın olması gerekiyor. Paranız olmasa da, kosgeb sayesinde iş kurmak mümkün. Kosgeb kredileri hem faizsiz hem de hibe programlı olarak verilmekte. Yapmanız gereken ise kosgeb girişimcilik sertifikasına sahip olmak! Bu sertifikayı almak için kosgeb kurslarına katılmanız zorunludur. 3 ayda bir tüm illerde eş zamansız olarak başlatılan kosgeb girişimcilik kursları ile her yıl on binlerce vatandaş, kosgeb girişimcilik sertifikası alarak kendi işini kurmaktadır. Sonrasında ise kurmuş olduğu bu iş sayesinde kosgeb hibe kredisi alarak, işlerini hızlıca büyütme imkanına kavuşuyor.

Kosgeb Kredi Veriyor Mu?

İş kurmak isteyen genç girişimcileri desteklemek için KOSGEB kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. KOSGEB den hibe ya da kredi alabilmek için bir takım şartlar ve kriterler vardır bu yazımızda KOSGEB hibe desteği alabilmek için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle KOSGEB hibe desteği alabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve TC vatandaşı olma şartı aranmaktadır. Kendi iş yerini açmak ve gelecekte şirketini büyütmeyi düşünen böylece ülke içinde istihdam sağlamayı amaçlayan herkes KOSGEB den girişimci desteği, hibesi alabilmektedir. Siz de kendi iş yerinizi açmayı düşünüyorsanız KOSGEB’e başvuruda bulunarak işletmeniz için gerekli olan hibe desteğini alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; kosgeb kredi vermiyor! Burada kosgeb’in rolü; girişimci, esnaf ve kobilere destek olmakta ve aracı olarak, bankalardan gerekli olan hak ediliş desteklerini sunmasıdır.

KOSGEB’den hibe alarak şirket kurabilmeniz için öncelikle bir girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Bu sertifikayı KOSGEB girişimcilik kurslarından eğitimleri tamamladıktan sonra alabilirsiniz. Ya da genç girişimciler eğer üniversitede girişimcilik dersini aldılarsa bu ders de girişimcilik sertifikası yerine geçebilmektedir. Bu dersi üniversitede aldıysanız sertifika almanız gerekmemektedir.

İş Kurmak İçin Kosgeb Kredileri

KOSGEB yeni iş yeri açmak isteyen girişimciler için 2021 yılında 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Sizler de iş yerinizi hızlı ve kolay şekilde açabilmek için KOSGEB’in bu desteklerinden faydalanabilirsiniz. KOSGEB den hibe alabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik sertifikasını almanız gerekiyor, bu sertifikayı almayanlara kesinlikle destek verilmemektedir.

Girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra şirketiniz açabilirsiniz, şirketi açtıktan sonra tüm giderleri faturalandırmayı unutmayınız. Faturalandırdığınız giderlerin ardından devletten bu giderler için hibe ya da kredi alacaksınız. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak, tüm fatura ve giderlerle birlikte KOSGEB’e müracaat etmek, iş planınız doğrultusunda sunum yapmak. Onaylandıktan sonra ise artık kredi ve hibe desteği alabilirsiniz. Ancak KOSGEB den hibe ya da destek alabilmek için öncelikle iyi bir iş fikrinizin de olması gerekmektedir, bu işin en temelinde bu vardır. Yani sağlam bir iş üzerine şirketi temellendirmenin size gelecekte hem işinizi büyütürken hem de hibe ve kredi alırken büyük kolaylık sağlayacaktır. Çünkü hibe ve kredi verirken yetkililer sizin istihdam sağlayıp sağlamayacağınıza dikkat ederler.

Bireylerin akıllarında ise iş kurmak için kosgeb kredileri ne kadar verileceği ve ödeme şekillerinin nasıl olduğu sorusudur. Burada kosgeb üzerinden faizsiz kredi almak için her yıl, devlet işletmelere ekonomik destek sunmakta bu da, kosgeb üzerinden gerekli kontrollerin yapılarak hak eden kobi ve işletmelere verilmesi ile mümkündür. Girişimci iseniz vereceğiniz projenin kabul edilmesi ve ilgili tutarın, fatura karşılığında verileceğini belirtelim.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın